Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke'den Türkiye'ye flaş öneri 

Johns Hopkins Üniversitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, Türkiye'de hiperenflasyon ihtimalinin imkansız olduğunu söyleyemeyeceğini, ancak istatistiksel açıdan bu ihtimalin oldukça düşük olduğunu belirtti.

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke'den Türkiye'ye flaş öneri 

Hiperenflasyon konusundaki bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan Johns Hopkins Universitesi uygulamalı ekonomi profesörü Steve Hanke, istatistiksel açıdan Türkiye'de hiperenflasyon ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi.  

Dünya gazetesinden Elif Karaca’nın sorularını yanıtlayan Hanke, “Türkiye'de hiperenflasyon ihtimalinin imkansız olduğunu söyleyemem ama istatistiksel açıdan bu ihtimalin oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim” dedi.  

Hiperenflasyonun çok nadir görülen durum olduğunu ve dünya tarihinde bugüne kadar sadece 62 hiperenflasyon vakasının yaşandığını belirten Hanke, “Türkiye, kurumları çok zayıf ve merkez bankası (TCMB) kötü sicile sahip bir ülke olması nedeniyle endemik bir 'yüksek' enflasyon sorunu yaşıyor” şeklinde konuştu.  

“PARA KURULU” ÖNERİSİ 

Hiperenflasyonun tanımını, akademik literatürde 1956’da kabul edildiği gibi “aylık enflasyon oranı yüzde 50'yi aşarsa” şeklinde yapan Hanke, geçmişte bu durumun yaşandığı ülkelerden örnekler de verdi. 

Bulgaristan’da para kurulu uygulamasına geçilmesiyle birlikte hiperenflasyonun hemen son bulduğunu belirten Hanke, Türkiye için de aynı uygulamayı önerdi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Keko
Keko - 8 ay Önce

Çözüm çok basit döviz kurlarını sabitlersin Köprü otoyol h.alanlarını özelleştirirsin yandaşlara vakıf ve cemaatlere para akıtmayı durdurursun kaçak saraydaki ondan fazla uçağı maybach mercedesleri satarsın olur biter..

Yh
Yh @Keko - 8 ay Önce

Çözüm basit. Bu milletin başından chp ve avanelirini devlete dine düşman olanları techir edeceksin ha bide yanlarına heykelerini verip yollacaksin..

Mehmet Osman
Mehmet Osman - 8 ay Önce

Gençlerimize destek ve yatırım yapmadığımiz sürece ilerleme şansımız maalesef olmayacaktır. Mademki gazimiz petrolumuz yok o halde kafası iyi çalışan nesiller yetiştirip onların beyniyle gazı petrolü olanlara hukmedebiliriz.

Can ezgu
Can ezgu - 8 ay Önce

Bazı bankmatikciler enflasyonun sebebini
Chp ye bağlamışlar. Bu kafa soygun ve vurgun kafasıdır.

Tahsin Tuksal
Tahsin Tuksal - 8 ay Önce

Çözüm.Eğitim.Eğitim.Eğitim.

Sasuni
Sasuni - 8 ay Önce

Türkiye son 1000 yıldır hiç bu kadar soyulmamıştı,bu soygunculardan kurtulmamiz lazım,acilen hemdee

SIRADAKİ HABER