Dünyadaki tüm radyoların dinlenebildiği siteye RTÜK engeli

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) başvurusuyla dünyadaki bütün radyo istasyonlarını dinlemeye olanak sağlayan Radio Garden (radio.garden) adlı internet sitesi erişime engellendi.

Dünyadaki tüm radyoların dinlenebildiği siteye RTÜK engeli

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait EngelliWeb projesinin aktardığına göre gerekli lisans alımını gerçekleştirmediği gerekçesiyle Radio Garden, RTÜK’ün talebiyle, Ankara 2’nci Sulh Ceza Hakimliği‘nin 4 Ocak 2022 tarih ve 2022/136 sayılı kararı ile erişime engellendi.

13 Aralık 2021’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen radyo platformu Radio Garden‘a lisans ücretini ödemesine ya da hizmetine son vermesi için 72 saat süre verilmişti.

RADIO GARDEN NEDİR?

Radio Garden, 2013-2016 yılları arasında Hollanda Ses ve Görüntü Enstitüsü ve Avrupa'daki 5 üniversitenin ortaklaşa çalışmasıyla geliştirilen, kâr amacı gütmeyen radyo ve dijital araştırma projesidir.

HERA tarafından finanse edilen proje, dünyanın farklı bölgelerindeki radyoları canlı olarak dinleme imkanı sağlamaktadır.

YORUM EKLE