Edirne Valiliği'nden sınır talimatı

Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine beton duvar ve jiletli tel yapılması talimatı verildi.

Edirne Valiliği'nden sınır talimatı

Edirne Valiliği, göçmenlerin 'TIR'ların brandaları içinde saklanarak yurtdışına kaçtığını, bunun ihracatı zora soktuğunu' savunarak tesislere beton duvar ve jiletli tel yapılması talimatı verdi.

Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal imzasıyla 24 Eylül’de, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine bir yazı gönderildi. Yazıda, Kapıkule’nin önemine işaret edilerek özetle şöyle denildi:

Yurtdışına çıkmak isteyen düzensiz göçmenler, TIR’ların hizmet aldığı tesislere geliyor. Bu kişiler, brandalarını keserek TIR’ların içine giriyor. Bu nedenle ihracatımız ve TIR akışı büyük ölçüde yavaşlıyor. Bu durum büyük bir zarara da yol açıyor.

Açıklamada, yurt dışında kaçak göçmenle yakalanan TIR’ların ceza alması ve ürünlerini zamanında teslim edememesi nedeniyle de ihracatın büyük zarar gördüğü belirtildi.

BETON DUVAR VE JİLETLİ TEL TALİMATI

Yazının devamında, tespit edilen soruna ilişkin tesislere yönelik şu önlemlerin alınması istendi:

Her tesis kendi alanının çevresini beton ve/veya tel duvarlarla çevrelesin. Bu beton ve/veya tel duvarların üzerlerinde helezon Jiletli Tel olmalı. Bu duvarların toplam yüksekliğinin ise yerden en az 2.5 metre, göçmenlerin giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

YORUM EKLE