Elektrik şirketi, köylülerin sulama için kullandığı trafoları söktü

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesine bağlı Kuskunlu köyü çiftçileri, elektrik faturalarını ödeyemeyince Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi jandarma eşliğinde köylünün sulama için kullandığı trafoları söktü. Jandarma, köylülerin görüntü almasına müsaade etmedi.

Elektrik şirketi, köylülerin sulama için kullandığı trafoları söktü

Ekinlerin sulanması gereken bir süreçte trafoların sökülmesi köylüler ile jandarmayı karşı karşıya getirdi. Çiftçilerin yaşadıkları o anı görüntülemek isteyen bir köylüye ise jandarma tarafından müdahale edildi. Video çekimi yapan köylüler tarımsal desteklemelerine DEDAŞ borcu nedeniyle bankada bloke konulduğunu belirterek, “Desteklememize el konuluyor, nerede milletvekilleri?” diyerek tepki gösterdi.

Deva Partisi tepki gösterdi
Yaşanan olayla ilgili değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, şöyle konuştu "Mesleğini icra etmek için gerekli olan araçların el konulması doğru bir karar değildir. Ancak köylüleri tahsile zorlamak için trafolarına el koyuldu" açıklamasını yaptı. 

Tüysüz şöyle devam etti:

Bu durum ekonomik olarak ne kadar zor durumda olduğumuzun da en net kanıtıdır. Jandarmanın köylüler yapmış olduğu müdahaleyi son derece yanlış buluyorum. Normalde bir icra durumu olduğunda icra memurlarının talebi üzerine güvenliği sağlamak amacıyla gelmesi gereken jandarma DEDAŞ yetkililerin talebi üzerine gelmiştir. Şuanda Şanlıurfa’da birçok köylü bu sorunla karşı karşıyadır. DEDAŞ çiftçinin sinir uçları ile oynamaya devam ediyor. Desteklemeye bloke koymak yetmiyormuş gibi zaten kurak geçen yılda sulama olmasın diye çiftçinin trafolarını da söküp götürüyor. Bu zulüm burada bitmez

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER