'Emekli amirallerin gözaltı süreleri 12 güne çıkartılıyor'

Gözaltındaki emekli amirallerin FETÖ ile mücadelede uygulanan madde ile gözaltı süreleri 12 güne çıkarılabilir. Avukat Celal Ülgen, konuyla ilgili açıklama yaptı.

'Emekli amirallerin gözaltı süreleri 12 güne çıkartılıyor'

104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye imza attıkları için gözaltına alınan amirallerin gözaltı sürelerinin yarın sona ermesi bekleniyordu.

Emekli amirallerin gözaltı sürelerinin uzatılabileceğini konuşulurken; Avukat Celal Ülgen Halk TV'ye açıklamalarda bulundu. 

Ülgen, ''Yargılama usulünü düzenleyen kanun CMK'dır. Bir de ülkemezide terörle mücadele kanunu vardı. terörle mücadele kanununun geçici 19. maddesi eklenerek 2018 yılında FETÖ'cü toplu gözaltında tutulan askerlerin gözaltı sürelerinin fazlalaştırılması için geçici bir madde eklenmişti. o madde 25 Temmuz 2021'de sona erecek. o madde uygulanarak birinici defa 4 gün, ikinci defa 4 gün ve üçüncü defa 4 gün olmak üzere 12 gün süre ile cumhuriyet savcıları gözaltı sayılarını uzatabilecek. Biz yarın ya da Perşembe gün CMK'ya göre normal gözaltı süresi bitecek ifadeler başlayacak. Yaşları ilerlemiş, hele Ali Sadi bey kanser hastası, ayakta duramıyor. Tahliye olacaklar diye beklerken, bu 4 gözaltına alınmayan amiralin ifadesinin alınmaması şaşırttı bizi. Bunun araştırmasını yaparken karşımıza bu çıktı'' ifadelerini kullandı.   

YORUM EKLE