Emniyet Müdür Yardımcısı'ndan polise şiddet... Görüntüler ortaya çıktı

Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin, Kahramankazan'da bulunan karakolda bir polis memuruna şiddet uyguladığı anların görüntüleri ortaya çıktı.

Emniyet Müdür Yardımcısı'ndan polise şiddet... Görüntüler ortaya çıktı

Şiddete maruz kalan polis memuru, V. hakkında şikayetçi oldu fakat savcı, 'kovuşturmaya yer yok' dedi. HalkTV'den Hazar Dost'un ulaştığı belgeler ise polis memurunun, olay sonrası yaşadıklarının nasıl cezasız kaldığını ortaya koydu.

Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde bulunan Gimat Şehit Muhammed Uz Polis Merkezi Amirliği'nde görevli olan Muhammed Arslan, 26 Kasım 2020'de karakol kapısında görevli olduğu sırada gelen sivil aracın içindekilere görevi gereği 'Kimsiniz?' diye sordu.

Aracın içindeki kişi ise Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'ydi. Araçtan inen V.'nin, Arslan'a ''Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Sen kimsin lan bana kimlik soruyorsun?" diye bağırdığını ve cinsiyetçi birçok küfür sarf ettiğini söyleyen kaynaklar, bunların şikayet tutanağında da yer aldığını belirtti.

 Polis memuru Muhammed Arslan baskıdan, korktuğu için şikayetten vazgeçtiğini ve raporlarını işleme koymadığını belirtmişti. Ancak 2 ay sonra, hakkında idari soruşturma açıldı.

Soruşturma evrağına göre Arslan'ın, kıyafetinin pejmürde olduğu, kendinin ve görevli personellerin güvenliğini zaafa uğratacak şekilde duyarsız görev yaptığı, meslek etiği ve usule uygun şekilde uyarıldığında ise alt üst ilişkisine uygun olmayan şekilde tavır ve davranışlar sergilediği iddia edilmişti.

Kendisini tanıyamadığını söylemesine rağmen görüntülerde V.'nin, Arslan'ın üzerine yürüdüğü ve aldığı darbeler nedeniyle dengesinin bozulduğu da gözüküyor.

O görüntülerde, dönemin İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin, polis memuru Muhammed Arslan'a şiddet uyguladığı da gözüküyor.

İşte o görüntüler:

Polis memuru Muhammed Arslan, olayın ardından hastaneye giderek darp raporu alıyor. Raporda, kendisine şiddet uygulandığı da kanıtlanıyor. Şikayet tutanağında da 'anlatılan olayda birçok görgü şahidi de var' ifadesi yer alıyor.

SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ

Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunan Muhammed Arslan ve avukatı, verdikleri dilekçede İl Emniyet Müdür Yardımcısı V.'nin hakaret, şiddet ve tehdit ettiğini belirtti.

Fakat savcı 'olayın soruşturulmasına gerek yok' dedi.

Darp edilen polis memuru Muhammed Arslan, Gaziantep'in Nizip ilçesine sürgüne gönderildi.

İNTİHARA KALKIŞTI

Yaşanan tüm sürecin ardından Muhammed Arslan, emniyet müdür yardımcısından gördüğü mobbing ve şiddetin karşılıksız kalmasına dayanamadığını ve haksızlığa uğradığını belirttiği bir not bırakarak intihara kalkıştı. İntihar girişimi sonrası hayatını kaybetmeyen Arslan'ın silahı alındı ve psikolojik tedavi görmesi gerektiği belirtildi.

21 Eylül'de Muhammed Arslan için 'Polislik yapamaz' raporu hazırlandı. Şu anda silahsız şekilde görevini yapan Arslan'a bu rapor tebliğ edildiğinde polislik hayatı da bitmiş olacak.

ANKARA EMNİYETİ'NDEN AÇIKLAMA

"12 Ekim 2021 tarihinde bazı sosyal medya platformları ve basın yayın organlarında yer alan ‘Ankara'da bir emniyet müdür yardımcısı ile bir polis memuru arasında geçen olay’ ile ilgili açıklama yapılması gereği duyulmuştur" denilerek başlanılan açıklamada, olayın tarihi ve olduğu yer anlatıldı.

Ayrıca açıklamada Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından olay hakkında yapılan araştırma sonucu, dosyanın işleme konulmamasına dair karar verildiği, konu ile ilgili olarak Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 'karar verilmesine yer olmadığına' kararı verildiği doğruladı.

Mağdur polis memuru Muhammed Aslan'ın Kahramankazan Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı itirazın 14 Eylül'de kabul edildiği söylenen açıklamada Ankara Valiliği'nin 29 Eylül 2021'de şiddet uygulayan müdür yardımcısı hakkında gerekli soruşturma başlatıldığı belirtildi. EGM, açıklamanın sonunda soruşturma devam ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 16:50
YORUM EKLE