Erbaş'ın ardından bir skandal daha: Atatürk'e hakaret, lanet, iftira...

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla dün Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde gerçekleşen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" programında Erdoğan'ın gözlerinin içine baka baka Atatürk'e lanet okundu.

Erbaş'ın ardından bir skandal daha: Atatürk'e hakaret, lanet, iftira...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Taksim Camisi'nin açılışının ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne geçti. "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrenci, Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya'da dün düzenlenen programda icazet aldı. 

Programda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'nın açılışında Atatürk'e lanet okumasının ardından yeni bir skandal yaşandı. 

ATATÜRK'E LANET

Program sırasında Mustafa Kemal Atatürk'e lanet okunduğu ortaya çıktı. Erdoğan'ın da dinlediği anlarda şu ifadeler kullanıldı: 

"Bu ve bu gibi mabedlerin mabed olarak kalması için inşa edilmiştir. Öyle bir zaman geldiki bir asır gibi bir zaman içinde ezan ve namaz yasaklandı ve müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim ve kafir kim olabilir... yarabbi bir daha bu zihniyetin bu milletin başına gelmesini mukadder buyurma..."

KİMLER ORADAYDI

Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo Hmidti, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hafız öğrencilerin velileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İcazet merasiminde Erdoğan’ın torunu Ömer Tayyip ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlu Ömer Asım da icazet aldı. 

İLK NAMAZDA KRİZ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'daki ilk namazda da kılıç ile hutbe vermişti. Erbaş'ın "Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözleriyle Atatürk'ü hedef almış ve tepki yağmıştı.

Erbaş’ın, Diyanet’in resmi internet sitesinde yayımlanan hutbenin dışına çıktığı bu sözleri dikkat çekmiş Ayasofya’yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularına yönelik sözleri tartışma çıkartmıştı.

"HEPİNİZ ORADAYDINIZ"

CHP Parti Meclisi Üyesi, Mersin Milletvekili yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi:

Ayasofya'da Mustafa Kemal Atatürk hedef alınıp, 'zalim ve kafir' denildiğinde hepiniz oradaydınız!

Uğur Mumcu’nun da söylediği gibi;

“Halk affetmiyor, din sömürüsünü affetmiyor halk!”

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 18:49
YORUM EKLE