Erdoğan'a istifa şoku! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 10 gün önce göreve yeni getirilen TCDD Genel Müdürü Murat Atik, istifa etti. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alınmıştı. Yerine ise Sun Group şirketinin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Abdülkerim Murat Atik getirilmişti. Göreve yeni getirilen Murat Atik istifa etti. 

Erdoğan'a istifa şoku! 

Tren kazaları ile sık sık gündeme gelen Devlet Demiryolları’nda sürpriz değişim yaşandı. Bir haftalık Genel Müdür Murat Atik görevden alındı. Yerine Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş getirildi.

20 Eylül 2019'da Genel Müdür atanan Ali İhsan Uygun, 4 Eylül'de görevden alındı. Yerine ise kurumla 40 milyon Euro tutarında proje imzalayan Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik getirildi. Atik, 6 Eylül'de Uygun'dan görevi devraldı. Atik'in göreve getirilişi TCDD'de bürokrasisinde tam bir şok etkisi yarattı.

Çünkü, TCDD'de tecrübesi olmayan bir kişinin uzun ömürlü olmayacağı yorumları yapıldı. Beklentiler doğru çıktı ve Atik, 7 günlük genel müdürlükten el çektirildi. İstifası alınan Atik'in yerine ise Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş atandı. AKP döneminde böylece 7 defa genel müdür değişikliğine gidildi.

40 MİLYON EUROLUK İŞ VE ADNAN HOCA BAĞLANTISI

Atik'in başında olduğu Sun Group 1993 yılından bu yana ticari faaliyet yürütüyor. 28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan demiryolları için Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan şirket oldu.

Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon euro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarını yürüten şirketin başındaki ismin devlet kuruluşu olan TCDD'nin başına getirilmesi tartışmalara neden oldu. Atik'in ayrıca Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar'ın eski müritlerinden olduğu ortaya çıktı. 2008 yılında Oktar'a açılan davanın 40. Sırasında Atik'in adı geçiyordu.

İsmail Saymaz, Atik için şunları yazmıştı:

Adnan Hoca Davasında görev alan üst düzey bir kamu görevlisine Abdulkerim Murat Atik'in TCDD Genel Müdürü olarak atanmasını nasıl yorumladığını sordum.
Gülerek şu yanıtı verdi:

"O zaman Adnan Hoca'yı Diyanet İşleri Başkanı yapsınlar!"

Atik'in 1993'te 20 milyon TL sermaye ile kurduğu Atik İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi, örgütün finans kaynağı olarak biliniyor.

Şirket 1999'da Adnan Hoca'ya yönelik operasyonda basıldı.

Atik, firar edip kurtuldu.

İMZA SAHİBİ 2 YETKİLİ

İstanbul Ticaret Odası'nın kayıtlarına göre şirketin Atik dışında iki yetkilisi daha var. İkinci derece imza sahibi olarak anılan Erkan Seyhan ve Hulusi Gökmen, 2018 yılındaki Adnan Hoca Operasyonu'nda tutuklandı ve İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen yargılamada ağır ceza aldı.

Seyhan'a örgüt üyeliğinden dört yıl altı ay ve altı cinsel saldırıdan 126 yıl hapis cezası verildi.

Gökmen'e de örgüt üyeliğinden dört yıl altı ay ve iki cinsel saldırıdan 52 yıl 6 ay...

Şu an tutuklular.

BERATTA'YI DEVRETMİŞLER

Sanık olmasa bile yargılamada Atik'in adı geçiyor.

Örneğin, örgüte ait Baretta marka D34262Z seri numaralı silahın devredildiği kişiler arasında Atik de var. Mahkeme, 100 civarında silahın devir işlemini delil sayıyor. Çünkü örgüte ait silahların ancak elemanlara devredilerek elde tutulduğu düşünülüyor. Öte yandan MASAK raporuna göre, para transferi yapılanlar arasında Atik'in şirketi yer alıyor.

Bitmiyor.

Kız kardeşi Esra Atik, AK Parti'den milletvekili aday adayıydı.

Görüştüğüm kamu görevlisi şunları söylüyor:

"Murat Atik, soruşturmadan ayıklanmış. Nasıl ayıklanmış? O bir soru işareti. Bir el korumuş. O el kimin, bilmiyoruz."

FİNANSÖRDÜ

Adnan Hoca'nın televizyon kanalı A9'da program yapan, örgütte 15 yıl kalan eski bir mürit de Atik için "Oktar'ın önünde el pençe divan durup milyonlarca dolar bağışlayan bir finansördür. Örgüte para aktarır" diye konuşuyor.

Eski mürit, Atik'in TCDD'den ihale aldığı Sun Group'un örgüte bağışta bulunduğunu iddia ediyor. Atik'in Oktar'ı Çengelköy'deki villada ziyarete geldiğini belirten eski mürit, "Bunun gibi birkaç kişi arkası sağlam olduğu için kurtuldu" diyor.

Adnan Hoca ile karşılıklı göbek atan kedicikler üç yıldır hücrede çürürken, finansör olduğu iddia edilen Atik, bunca kanıt ve tanığa rağmen TCDD'ye genel müdür atanıyor.

Adnan Hoca'nın da buyurduğu üzere:

Murat Atik hocam, maşallah!

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 15:37
YORUM EKLE