Erdoğan - Biden görüşmesinin 23 Nisan'da geçekleşmesi bekleniyor

ABD'de Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinden bu yana Ankara-Washington hattında gerçekleşmesi beklenen liderler görüşmesinin 23 Nisan tarihinde yapılması için diplomatların çalıştığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'in yarın telefonla görüşmesinin planlandığı öğrenildi.

Erdoğan - Biden görüşmesinin 23 Nisan'da geçekleşmesi bekleniyor

23 Nisan günü gerçekleşmesi beklenen görüşmenin, iki liderin iklim zirvesinde dün ilk defa internet ortamında biraraya gelmesinin ardından planlandığı öğrenlidi. Görüşmenin, Washington kaynaklı Biden'in 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağına yönelik haberlerin ışığında gerçekleşmesi bekleniyor.

Ankara, 21 Ocak'ta göreve başlayan Biden ile Erdoğan arasında telefonla görüşmesi için seçildiği Kasım 2020'den bu yana girişimde bulunuyordu.

Biden, bu telefon taleplerine olumlu yanıt vermemişti ancak iki lider İklim Zirvesi'nde sanal ortamda biraraya gelmişti. 

Biden,  Rusya'ya yönelik yaptırım kararından önce de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüşerek kararını iletmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER