Erdoğan'dan 2 günde 2 farklı koronavirüs aşısı açıklaması

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Daha önce Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde aşının ücretle yapıldığını söyleyen Erdoğan bu kez  ''Aşı hizmetlerini diğer ülkeler gibi ücretsiz olarak vatandaşımıza veriyoruz'' ifadelerini kullandı. CHP'li Tuncay Özkan, "Erdoğan yine çark etti" dedi.

Erdoğan'dan 2 günde 2 farklı koronavirüs aşısı açıklaması

Erdoğan daha önce birçok kez yalanlanmasına rağmen söylemekte ısrar ettiği 'ücretli aşı' tartışmaları için çarpıcı iddialarda bulundu. 

Daha önce Almanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde aşının ücretle yapıldığını söyleyen Erdoğan bu kez  ''Aşı hizmetlerini diğer ülkeler gibi ücretsiz olarak vatandaşımıza veriyoruz'' ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN YİNE ÇARK ETTİ! 2 KONUŞMA ARASINDA 2 GÜN VAR!"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan Erdoğan'ın aşı konusunda 2 gün arayla yaptığı 2 farklı açıklama için, "Erdoğan yine çark etti! 2 konuşma arasında 2 gün var! Erdoğan, Avrupa ülkeleri aşıyı ücretli yapıyor diyordu. Çark etti. Bugün ücretsiz yaptıklarını itiraf etti" değerlendirmesinde bulunarak şu videoyu paylaştı:

Erdoğan, emeklilerin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerinin bayram öncesi ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, "Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz" dedi.

"Aşı konusunda yürütülen olumsuz kampanyaların hiçbirinin ilmi ve akli temellere dayanmadığının altını çizmek istiyorum" diyen Erdoğan, "Toplumsal bağışıklık elde edilene kadar sağlık tedbirlerine devam etmeliyiz" dedi.

Erdoğan, "Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz" diyerek "Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Türkiye dünyada salgın sürecini başarıyla yürüten ülkelerin ilk sıralarında yer alıyor. Temizlik, mesafe, maske tedbirlerine uymaya devam etmeliyiz. Olumsuz yöndeki aşı kampanyalarının akli dayanağı yoktur.

YURTTAŞLARA 'AŞI' ÇAĞRISI

Tüm vatandaşlarımıza artık 18 yaş üzeri herkese açılmış aşı randevularını hemen alarak kendilerini ve sevdiklerini bu musibetten koruma çağrısında bulunuyorum.

PANDEMİ DESTEKLERİ

Bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aşmış durumdadır. Yıl sonuna kadar bu tutarın 196 milyar liraya yani milli gelirimizin yüzde 3,5’una ulaşmasını hedefliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle et, süt ve yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Büyümede dış talep ile iç talep arasında arzuladağımız denge başladı.
Yıl sonuna kadar işe alınacak her işçi için tüm SGK prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılıyoruz.

EMEKLİ MAAŞLARI AÇIKLAMASI

Emeklilerimizin Temmuz maaşlarını ve Bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz

VERGİ SİSTEMİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Türkiye'de dolaysız vergi gelirlerinin toplam vergi oranını yüzde 53'ten yüzde 61'e çıkardık. Aynı dönemde dolaylı vergilerin payını yüzde 47'den yüzde 39'a düşürdük. 
Daha önce gelir vergisine ilişkin en düşük vergi oranı yüzde 22'ydi, biz bunu yüzde 15'e düşürdük. En yüksek vergi oranını da yüzde 49,5'tan yüzde 40'a indirdik. 
Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük 2'nci ülkeyiz. 
Sağladığımız istisna ve muafiyetlere rağmen vergi gelirlerimizi artırıyoruz. 

TERÖRLE MÜCADELE 

PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerine göz açtırmıyoruz. PKK'nın üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak'ta hareket edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez hale gelmiştir. Teşkilatımızın, ordumuz ile birlikte gerçekleştirdiği operasyonlar PKK için sınır ötesinde hiçbir yerin artık güvenli olmadığını göstermiştir.

"FETÖ'NÜN KİLİT İSMİ TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ"

Bu mücadelenin uzun soluklu olduğunun bilinciyle FETÖ'yü çözme ve ortadan kaldırma çalışmalarına devam edeceğiz. Yurt dışındaki örgüt mensuplarına yönelik çalışmalar kapsamında bugüne kadar pek çok ülkeden 100'ün üzerinde kişinin Türkiye'ye getirildiğini söyleyebiliriz. MİT, yürüttüğü özgün ve sabırlı çalışmalar neticesinde FETÖ'nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı'yı ülkemize getirerek adalete teslim etmiştir.
Bu devlete ve millete ihanet eden, pusu kuran, kan döken, maddi manevi herhangi bir zarar veren hiçbir yapının varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 20:51
YORUM EKLE