Erdoğan'dan Afgan mülteci çıkışı: Kabul edemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman mevkidaşı Steinmeier ile yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye'nin Afganistan'dan gelen yeni bir mülteci akınını kabul edecek kapasitesinin olmadığını belirtti.

Erdoğan'dan Afgan mülteci çıkışı: Kabul edemeyiz

Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin aktardığına göre; görüşme sırasında Erdoğan, ayroca Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin Afganistan'ın komşu ülkelerine mültecileri kabul edebilmeleri için yardımda bulunması gerektiğini ifade etti.

The New Arab'ın haberine göre, Türkiye halihazırda Suriye'den gelen 3.7 milyon mülteciye ev sahipliği yaparak bu alanda dünya liderliğini koruyor. Bu nedenle Taliban'dan kaçan Afganların oluşturduğu göç dalgası Türkiye'yi endişelendiriyor. Aynı zamanda pandeminin de şiddetlendirdiği, özellikle yüksek işsizlik oranlarının öne çıktığı ekonomik bunalımla birlikte Türkiye'deki mülteci karşıtlığının arttığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamada 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni bir mülteci yükünü kaldırabilecek kapasitesinin olmadığının altını çizdi' ifadelerini kullanıldı.

Erdoğan, 2015'te yaşanan büyük göç dalgasında Suriyeli mültecilerin Türkiye kıyılarından Yunan adalarına ulaşıp Avrupa'ya iltica etmenin yollarını aradığı dönemi hatırlatarak, 'Kimse böyle bir dönemi tekrar yaşamak istemez' dedi.

2016'da Türkiye ve Avrupa Birliği arasında bir anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya göre Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat ve Türkiye'ye ek finansal destek sağlama koşuluyla Türkiye, Avrupa'ya yönelen mülteci akınını durdurmayı taahhüt etmişti.

Erdoğan, Alman mevkidaşına bu anlaşmanın Türkiye'nin uzun süren üyelik müzakereleri kapsamında tekrar uygulamaya konulabilmesi için AB'nin AB ile Türkiye arasındaki gümrük anlaşmaları ve Türk vatandaşlarına Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat hakkı tanınması uygulaması da dahil gerekli adımları atması gerektiğini söyledi.

Görüşmeyle ilgili Almanya Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

(Çeviri: Onur Erdoğan / KRT WEB)

YORUM EKLE