Erdoğan'dan 'Taliban' mesajı: Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu iyi biliyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne(KKTC) önemli bir ziyarette bulunacak. Erdoğan ziyaret öncesi açıklamalrda bulunarak, Talibanla ilgili soruda, " Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban iyi biliyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan 'Taliban' mesajı: Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu iyi biliyor

Son günlerde Afganistan'da saldırılarını yoğunlaştıran Taliban gündemini de değerlendiren Erdoğan, "Taliban'ın açıklamalarında "Türkiye'yi istemiyoruz" gibi bir ifade yok. Kendilerine göre bazı açıklamalar yapıyorlar. Bize yönelik bazı yaklaşımları var. Ve bu konuda Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban iyi biliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından Talibanla ilgili kısmı şu şekilde:

Taliban'ın açıklamalarında "Türkiye'yi istemiyoruz" gibi bir ifade yok. Kendilerine göre bazı açıklamalar yapıyorlar. Bize yönelik bazı yaklaşımları var. Ve bu konuda Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban iyi biliyor. Bu adımları atarken bizim Türkiye yönetimi olarak bazı planlarımız var. Bu planlarımızın gereğini yerine getiriyoruz. Gerek dışişleri nezdinde gerek şahsım olarak bu adımları atıp Talibanla da ne gibi görüşmeler yapacağız bunlarla nereye ulaşacağız. Bunun gayreti içerisindeyiz.

Talibanın şu anda afganistandaki yaklaşımı bir müslümanın bir müslüana yaklaşımı değildir.

Burada Taliban'ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz buradan Taliban'a sesleniyoruz. Kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım. Bir an önce böylece Afganistan'da barışın egemen olduğunu göstermemiz lazım.

YORUM EKLE