Erdoğan, Muhammed bin Selman'dan ne isteyecek? 'Yeni bir dönem' vurgusu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Ankara'daki görüşmesinde başta ekonomi olmak üzere birçok konunun masaya gelmesi bekleniyor. Olası bir swap anlaşmasını ise iki lider 'özel bir görüşmede' konuşacak.

Erdoğan, Muhammed bin Selman'dan ne isteyecek? 'Yeni bir dönem' vurgusu

Suudi Araistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, yıllar sonra ilk kez AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için bugün Ankara'ya geliyor.

İki liderin görüşmesinde Kaşıkçı cinayetinin ardından kopan ilişkilerin normalleştirilmesi bir numaralı gündem maddesi olacak.

Reuters haber ajansı konuyla ilgili yayınladığı haberde, Muhammed bin Selman'ın ziyaretle birlikte imajını yeniden onarmayı planladığını, Erdoğan'ın ise seçimler yaklaşırken ekonomiyi düzeltme arayışında olduğunu yazdı.

Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, ziyaretin tam normalleşme ve kriz öncesi döneme dönüş getirmesini beklediklerini belirtti ve "Yeni bir dönem başlayacak" ifadelerini kullandı.

SWAP ANLAŞMASI BİRE BİR GÖRÜŞMEDE ELE ALINACAK

banner112
Daha önce ticaret, uçuşlar ve televizyon dizileriyle ilgili kısıtlamaların kaldırıldığını hatırlatan Türk yetkili, bu ziyarette de enerji, ekonomi ve güvenlik alanlarında bir dizi anlaşmanın imzalanabileceğini belirtti.

Suudi Arabistan'la yapılacak olası bir swap anlaşmasıyla iliglil görüşmelerin arzu edildiği kadar hızlı ilerlemediğini belirten bu konunun Erdoğan ve MbS arasında bire bir şekilde görüşüleceğini belirtti.

Türk yetkili ayrıca Suudi Arabistan'ın Türkiye Varlık Fonu'nda yer alan şirketleri satın almakla ilgilenebileceğini veya BAE'ye benzer şekilde bazı yatırımlar yapabileceğini belirtti.

Liderlerin ayrıca Türk SİHA'larının Suudi Arabistan'a satışını da masaya yatıracağı ifade edildi.

Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkiler 2018'de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından kopmuş, Ankara uzun süre cinayetle ilgili Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı suçlamıştı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Erdoğan, Riyad'da bir ziyaret düzenlemişti. Kaşıkçı cinayetinin görüldüğü dosya ise Suudi Arabistan'a transfer edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER