Erdoğan ve Bahçeli’nin sözlerini işaret etti

Eski ABD Büyükelçisi Namık Tan, Deniz Gez'in sorularını yanıtladı. Büyükelçiler krizine ilişkin "Avrupa, ip uzatarak Türkiye'yi uçurumun kenarından aldı" dedi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'la Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Roma'da görüşmeyecek olmasına  ilişkinse "Anladığımız kadarıyla temaslar devam ediyor ancak büyükelçiler krizine benzer bir kriz daha yaşanırsa görüşme tehlikeye girer" ifadelerini kullandı.  

Erdoğan ve Bahçeli’nin sözlerini işaret etti

Deniz GEZ / KRT TV

ABD Senatosu'ndan onay alan Jeff Flake için "Türkiye ile ilgili hiçbir bilgisi yok, buraya gelmemiş bile" diyen eski büyükelçi Tan şöyle devam etti; Ama belli bir avantajı var. Biden'a bir diplomattan daha hızlı ulaşabilir.

"BIDEN KAVALA'YI ERDOĞAN'IN YÜZÜNE SÖYLEYECEKTİR"

Büyükelçi Namık Tan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan dönüşü yaptığı "ABD Başkanı Biden'la Roma'da değil, Glasgow'da görüşeceğiz" şeklindeki açıklamasını da değerlendirdi, "Anladığımız kadarıyla Roma'da  zaman darlığı var, yeni bir sorun yaşanmazsa Glasgow'da görüşecektir. Biden burada Kavala'yı Erdoğan'ın yüzüne karşı söyleyecektir" dedi. 

Tan şöyle devam etti; 

"Anladığımız kadarıyla iki taraf da temas halindeydi. İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan'la görüştü. Roma'da zaman darlığı var. Biden, eğer Glasgow'a kadar yeni bir sorun yaşanmazsa görüşecektir. Büyükelçiler krizinin yansıması da Glasgow'da ortaya çıkacaktır. ABD bizim Rusya'yla flörtümüzü batı kampından ayrılma ihtimali olarak algılıyor. Bunu istemiyor. Türkiye'nin büyük bir problem olarak ortaya çıkmasını istemiyor. Bu görüşme olacaksa Biden Kavala sorununu Erdoğan'ın yüzüne karşı söyleyecektir." 

"KAVALA BİR SÜRE SONRA SALIVERİLEBİLİR"

10 Büyükelçinin Osman Kavala açıklamasını ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Devlet Bahçeli'nin sözlerine işaret eden Namık Tan "Belli bir hazırlığın işaretleri veriliyor, Kavala serbest kalabilir" dedi. 
"30 Kasım'a kadar belli bir zaman kazanıldı. Bunun bir takım işaretleri veriliyor. Devlet Bahçeli'nin vatandaşlıktan çıkartılabilir sözü de bunun içerisinde. Bahçeli sanki belli bir hazırlığın işaretlerini verdi. 

"ABD VE BATI TÜRKİYE'Yİ UÇURUMUN KENARINDAN DÖNDÜRDÜ"

Büyükelçilerin açıklamasını ve sonrasında yaşananları da değerlendiren Tan, "Gerçek anlamda bir uçuruma sürüklenmişken, uçurumun ucundan kurtulduk. Bu hadiseyi kim başlattı? Büyükelçiler başlattıysa bunun karşılığı Dışişleri Bakanlığı tarafından verilirdi. Açıklamadan sonra bunu tırmandıran Türk tarafı oldu. Bütün bu hadisenin kriz seviyesine çıkmasının yanlışlığı Türk tarafındadır. Uzlaşıyı da talep eden ayan beyan belli. Büyükelçilikler de diplomatik bir yöntemle Türkiye'ye bir ip attılar. Bunu yapmayabilirlerdi. O zaman yapacağımız hiçbir şey yoktu. Ortada kalırdık." ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN'IN SÖZLERİNDEN DİPLOMATLARIN BİLE HABERİ OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM"

ABD Eski Büyükelçisi Tan, 10 Büyükelçinin "İstenmeyen kişi" ilan edilmemesinin diplomasi sonucu oluşturulmuş bir çözüm olduğunu söyleyerek, kim kazandı, kim geri adım attı şeklinde bakmamak gerektiğini ifade etti, "Kim uçurumun kenarından döndü diye düşünmek gerekir" dedi. 

Namık Tan, Erdoğan'ın sözlerini işaret ederek şöyle devam etti:

"Biz her şeye çok alıştık, kolay kolay söylüyoruz. "Persona non Grata" denilen hadise son derece ciddi bir hadisedir. Ağza alınıp başkasına kolay kolay telaffuz bile edilmez. Siz bunu son derece duygusal bir şekilde siyaset meydanında konuşma yaparken söylerseniz bu çok yanlıştır. Erdoğan'ın söylemlerinden bu işi çözmeyi başarmış profesyonel diplomatların bile haberi olduğunu zannetmiyorum." 

"JEFF FLAKE'İN TÜRKİYE'YE İLİŞKİN HİÇBİR FİKRİ YOK"

Tan, ABD Senatosu'ndan onay alan ve Türkiye'nin yeni büyükelçisi görevine gelen Jeff Flake ilişkin de değerlendirmelerde bulundu ve Flake'in Türkiye'nin yanından bile geçmemiş bir isim olduğunu söyledi. 
"Jeff Flake'in Türkiye'ye ilişkin hiçbir fikri yok. Hatta Türkiye'nin yanından bile geçmemiş bir isim. Biz ABD'ye bir siyasetçi gönderdik onlar da buna mukabele olarak bir siyasetçi gönderdi. Ama bunun da belli bir avantajı var. O da siyasetçi olması sebebiyle bir diplomattan Biden'a daha kolay ulaşır. Senato'da bulunmuş, üstelik Biden’a destek vermiş bir isim. Bu nedenle Biden özellikle onu seçti.  Buradaki sorun Türkiye'yi pek tanımayan biri, Türklerin de pek tanımadığı bir insan."

YORUM EKLE