'Ergenekon kumpasçısı Zihni Çakır', '104 amirale Montrö bildirisi soruşturmasında' yine ortaya çıktı

104 emekli amiralin Pazartesi günü yapacağı 'Montrö ve Boğazlar' açıklaması Cumartesi gece basına sızdı. AKP'ye yakın Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır açıklamayı ilk kendisinin yayınladığını açıkladı. Zihni Çakır, Ergenekon kumpasından kamuoyunun tanıdığı bir isim. FETÖ’nün kumpas döneminde bir numaralı tetikçilerden birisi olarak biliniyor.

'Ergenekon kumpasçısı Zihni Çakır', '104 amirale Montrö bildirisi soruşturmasında' yine ortaya çıktı

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 104 emekli amiralin açıklaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

10 EMEKLİ ASKER GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı.

Yaş durumları nedeniyle emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

Sekiz emekli amiralin İstanbul'da, ikisi ise Ankara'da gözaltına alındığı, İstanbul’daki emekli askerlerin Ankara’ya götürüldü. Amirallerin ilk önce Perşembe gününe kadar gözaltında kalacağı açıklanmıştı ancak yeni gelen bilgilere göre önümüzdeki hafta Pazartesiye kadar amirallerin gözaltında kalacağı öğrenildi.

Emekli amiraller Perşembe gününe kadar gözaltında tutulacak. Açıklama ile ilgili en çok tartışılan konuların başında yapıldığı saat gelmişti, gece yarısı yayımlandığı iddia edilmişti. Ancak, emekli amirallerin açıklamayı o saatte değil Pazartesi gündüz yapacağı öğrenildi.

Hükümete yakın Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır'dan bomba gibi bir itiraf geldi. Çakır, açıklamayı ilke kendi sitesinde yayımlandığını söyledi. Çakır Twitter hesabından, "Amirallerinizin imza teklifini reddeden vatanseverler o metni bana 23:10 gibi ulaştırdı. Ve metni 23:27'de AVAZTÜRK'e ben yükledim. Saat 23:40 civarı da haberi aktif edip 23:51'de sosyal medyadan paylaştım" ifadelerini kullandı.

Çakır, AKP'den istifa eden eski milletvekili Feyzi İşbaşaran ile sosyal medyadan tartıştı. İşte o tartışmalar...

İFADEYE ÇAĞRILDI

Bu tartışmaların ardından Çakır ifadeye çağrıldığını açıkladı. Çakır Twitter hesabından, "Muhtıracı amiraller soruşturması kapsamında ifade vermek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın talimatıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne davet edildim, oraya gidiyorum dostlar..." dedi.

KUMPASÇI ZİHNİ ÇAKIR YENİDEN PİYASADA

Ergenekon kumpasında aktif rol oynayan Çakır'ın emekli amirallerin açıklaması sonrası yeniden ortaya çıkması kafaları karıştırdı. Çakır'ın 'kumpaslarla' özdeşleştiği tekrar hatırlandı.

Ayndıklık gazetesinde 28 Aralık 2016'da Hikmet Çiçek, 'kumpasçı Çakır'ı şöyle anlatıyordu:

Türkiye onun adını ilk defa Ergenekon tertibi sırasında duydu. Şimdi Sincan T Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Ergenekon Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e 25 Şubat 2008 günü verdiği “tanık” ifadesinde Ergenekon’un “Bir numarası”nı şöyle açıklıyordu: “1,65 boylarında, açık tenli, yeşil gözlü, 60-65 yaşlarında, sarı saçlı, göçmen tipli, saçları seyrek, sert mizaçlı, bıyıksız, sakalsız, nizami her gün traş olan, biz kendisine komutanım diye hitap ediyorduk... Muzaffer Tekin’e benziyordu ancak Muzaffer Tekin’den daha zayıf yapılıydı.”

ÇELİŞEN İFADELER

Aynı kişi, Ergenekon davasının 17 Temmuz 2012 günlü duruşmasında “kamu tanığı” olarak dinlendi. Sanıkların sorularına yanıt veremedi, saçmalayıp durdu. Çok yakından tanıdığı “bir numara”nın adını bile bilmiyor, şöyle diyordu: “Birlikte çalıştığımız dönemlerde özellikle Türkeli gazetesinde bir takım ideolojik fikir alışverişlerinde bulunuyorduk. Taner Ünal’ın da o dönem Türkiye’de bir derin yapılanmaya ihtiyaç duyulduğunu, bu yapılanmanın var olduğunu ama yeniden organize edilmesi gerektiğini anlattığını duyardık.”

EN UÇUK İDDİALAR ONDAN

Ergenekon tertibinde en akıl dışı iddiaları o yazdı. Kumpaslar döneminde Türkiye’nin maruz kaldığı psikolojik savaş sürecinde önemli rol alan, FETÖ’nün gözde “gazetecilerinden” biri oldu.

Eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’na Kıbrıs’ta yapılan suikast teşebbüsünü “Ergenekon’un sol kanadı”nın yaptığını, Hurşit Tolon’un MHP’ye genel başkan olmak istediğini yazacak kadar “uçuk”tu.

İDDİANAMEDEN ÖNDE GİDİYOR

Dolandırıcılık suçundan 1998, 2001 ve 2006 yıllarında Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nce gözaltına alındı. 1999’da açılan bir davadan aldığı ceza 2001 yılında kesinleşti. Ama 24 Mayıs 2008’e kadar nedense yakalanamadı. 25 Mayıs 2008’de tutuklandı. Ankara, Sincan Kapalı cezaevinde kaldı. “Ergenekon’un Çöküşü 1-2” adlı kitaplarında, kumpasa daha Ergenekon adı konulmadan “Ergenekon” diye yazacak, “Kod Adı Darbe” kitabında ise daha ortada iddianame yokken, Ümraniye’de bulunduğu iddia edilen el bombalarının fotoğraflarını koyacak kadar “acar” bir gazeteciydi. Şamil Tayyar’ın hemşerisi ve arkadaşıydı. Zihni Çakır böyle biriydi.

ARTIK YANDAŞ OLDU

Çakır şimdi “avazturk” adlı bir haber sitesini yönetiyor. Elbette artık FETÖ’nün tetikçiliğini yapmıyor, “Ergenekon’u çökerten adam” günleri geride kaldı. Artık AKP yandaşı.

13 Ekim 2016 günlü “Medyanın Hallerinde” de “Behzat Ç”nin başına gelenler!” başlıklı haberimizde, terörle mücadelede, özellikle IŞİD ve FETÖ ile mücadelede en önde gelen kişilerden bir emniyet amirinin, Atatürkçü, vatansever bir polisin haksız yere görevinden alınmasından söz etmiştik.

Çakır’ın yönettiği “avazturk.com”da, “Kırmızı listedeki Bylock’çu Bakan Koruması” başlıklı haberde sözünü ettiğimiz Emniyet Amiri H.Ö.G. hedef alındı. H.Ö.G’nin hükümetin etkili bir ismine yakın koruma olarak görevlendirildiği ifade edildi. Emniyet Amiri’nin bylock kullanıcısı olduğunun belirlendiği, H.Ö.G’nin “sevgilileri ile görüşmek” amacıyla telefonuna yüklediğini ifade etmesi ise tamamen yalan.

ARTIK KÖZ’CÜ OLDU!

Zihni Çakır şimdi elbette FETÖ tetikçisi değil, ama neci? Çakır’ın bir dönem Fetullah’ın sağ kolu iken ondan kopan Kemalettin Özdemir’in başını çektiği “KÖZ” grubuna yanaştığı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
TC DUMLUPINAR
TC DUMLUPINAR - 1 ay Önce

TETİKÇİ PİÇ ! ULAN BİŞİDEN DE DERS ALIN AQ ÜMMETİ !!!!!!!!

SATILIK VATAAAAAAAAAAAAAAAAAAN
SATILIK VATAAAAAAAAAAAAAAAAAAN - 1 ay Önce

MASON-RECEP ÇOK YAŞA AQ !!!!!!!

KUMPASİSTAN
KUMPASİSTAN - 1 ay Önce

ZİHNİ ÇAKIR GİBİ BİR PUŞTA BİLDİRİ GÖNDEREN (???) RETÖ'CÜ AMİRALİDE BİRLİKTE ASMAK LÂZIM AQ !

AK-TROL KUMPAS HABERLER MERKEZİ - TUZAK-HABER No: 958362 ::))))
AK-TROL KUMPAS HABERLER MERKEZİ - TUZAK-HABER No: 958362 ::)))) - 4 hafta Önce

.

128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ?
128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ? - 4 hafta Önce

128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ?

SİYONİST-BOP'ÇU RECEP'İN TETİKÇİSİ PUŞT ! ALLAHSIZ-KİTAPSIZ KOKAİNMANCI KUMARBAZ PİÇ !
SİYONİST-BOP'ÇU RECEP'İN TETİKÇİSİ PUŞT ! ALLAHSIZ-KİTAPSIZ KOKAİNMANCI KUMARBAZ PİÇ ! - 3 hafta Önce

.