Ermeni diasporası Azerbaycan'nın ünlü gazetecisine Bakü'de dava açtırttı 

Azerbaycan'nın ünlü gazetecisi, “AzNews” haber sitesinin genel yayın yönetmeni, KRT TV'nin Bakü temsilcisi Taleh Şahsuvarlı kendi ülkesinde ermeni diasporasının hedefine gelmiş. Yaptığı araştırmayla ABD'nin Güney California Üniversitelinde öğrenci olduğu yıllarda Ermeni Öğrenciler Topluluğunun liderlerinden olan Christina Pushaw isimli bir ABD vatandaşının Gürcistan'da “Genç Liderler İnisiyatifi” isimli bir sivil toplum kuruluşu kurmasını, gerçekleştirdiği projelere Azerbaycan kökenli gençlerin de katılmasını sağladığını gün yüzüne çıkartan gazeteciye Aslan İsmayılov isimli eski avukat tarafından dava açılmış. 

Ermeni diasporası Azerbaycan'nın ünlü gazetecisine Bakü'de dava açtırttı 

Taleh Şahsuvarlı önce şu eski avukatın doğum isminin “Allahverdi” olmasını, daha sonra isminin belirsiz nedenlerle “Aslan” olarak degistirmesini kamoyuna gerçek delillerle sunmuş. Ünlü gazeteçi başka bir araştırmasında ise, gerçek ismi “Allahverdi” olan eski avukat Aslan İsmayılovun oğlu Ziyeddin`in ermeni diasporasının aktif üyelerinden olan, Gürcüstanın devrimçi lideri Mikhail Saakaşvilinin ABD-deki lobbi fealiyyetlerini yürüten ve Belarus`dakı “narıncı devrim” projesinin destekçisi olan Christina Pushaw`ın projesinde koordinatör olmasını açık internet kaynaklarını, fotografları ve diger kesin delilleri referans göstermekle genel yayın yönetmeni olduğu haber sitesinde yayımlamış. Ermeni diaspora kuruluşlarına bağlı bir ABD vatandaşının “Soros” kibi devrimci fonların mali yardımı ile Azerbaycanlı gençleri projesine katmasından devleti ve vatanı için rahatsızlık duyan gazeteçinin yayımlamış olduğu makeleye göre tutuklanması istenilyor. Mahkeme duruşması 27 Eylül 2021 tarihinde olacak.  

Konu ile KRT TV'ye bilgi veren Taleh Şahsuvarlı şunları söylemiş: 

“Ben bir gazeteçi olarak yazdıklarımın arkasındayam. Yapdığım araşdırmada kamoyuna aktardığım ve açık internet kaynaklarından bulduğum tüm hakikatlar her kes tarafından denetlene bilir. Bir gazeteçinin işi gerçekleri sunmaktır. Gazetiçi olarak görevimi yapmışım, gurur duyuyorum. Mahkeminin bu davada gerçeklerin, gazeteçi özgürlügünün ve devletin ana yasa manfaatlarının yanında olacağına inanıyorum. Ermeni diasporasının beni kendi ülkemde haksız yere cezalandıra bileceyini zann etmiyorum. Evet, ben gazeteçi olarak bağımsızım. Ama vatandaş olarak Azerbaycan Cümhurbaşkanı İlham Aliyevin yürütdügü politikaları gönülden destekleyen bir fikir adamıyım. Oğlu ermeni diasporasının projelerinde koordinatörlük yapanlar beni gazeteçi olarak şantaj ediyor, Azerbaycan`da fikir ve söz özgürlügünü kriminalize ederek ermeni diasporasının etkisinde olan uluslararası kuruluşların siyasi iktidara baskı yapmasına yardımçı oluyorlar. Ben devletime güveniyorum. Eger her hangi mahkeme beni ermeni diasporasına yem eder ve hakkımda tutuklanma kararı çıkararsa, Azerbaycan tarihine “Cümhurbaşkakı İlham Aliyevi net bir şekilde destekleyen ilk siyasi tutuklu” olarak geçerim. Gerçekden iyi bir onur”!

Taleh Şahsuvarlı 27 Eylül 2020-de başlayan ve Azerbaycan`ın büyük zaferi ile sonuçlanan 44 günlük Karabağ savaşında “Üst teymen” olarak askeri görev yapmış ve Cümhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından madalyonla telif edilmiştir.  

KRT TV Bakü temsilçisinin gazeteçi hukuklarını savunacaktır.  

YORUM EKLE