Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani halkından özür diledi

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, yaptığı açıklamada ülkeden ayrıldığı için Afgan halkından özür dileyerek 'Hayatımın en zor kararıydı' dedi.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani halkından özür diledi

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkeden ayrıldığı için Afgan halkından özür dileyerek, ‘hayatının en zor kararını aldığını’ ancak silahların susması için buna mecbur olduğunu belirtti.

Gani, Afganistan'daki son gelişmelere ilişkin yayımladığı açıklamada, ülkeyi terk ettiği için Afgan halkından özür diledi.

Ülkeyi terk etmenin 'hayatında aldığı en zor karar' olduğunu belirten Gani, "Ancak silahların susması, Kabil'i ve 6 milyon vatandaşı kurtarmanın tek yolu buydu" dedi.

Gani ayrıca, bu kararı, güvenlik görevlilerinin tavsiyesi üzerine aldığını ifade etti.

Gani'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Afgan halkına, Taliban'ın beklenmedik bir şekilde şehre girmesinin ardından 15 Ağustos'ta Kabil'den aniden ayrıldığım için bir açıklama borçluyum. 1990'ların İç Savaşı sırasında şehrin yaşadığı aynı korkunç savaşı ortamının tekrar yaşanmaması için ülkeyi terk etmemi tavsiye eden saray güvenliğinin ısrarı üzerine ayrıldım.

Eşref Gani, 15 Ağustos’ta Taliban’ın başkent Kabil’i kuşatmasının ardından ailesiyle birlikte ülkeyi terk etmişti.

Gani, '20 yıl boyunca Afgan halkının demokratik, müreffeh ve egemen bir devlet inşa etme yolunda çalışmasına yardım ettikten sonra, niyetinin asla halkı veya Afganistan'ın geleceği vizyonunu terk etmek olmadığını' vurguladı.

Gani, ülkeden ayrılırken Afgan halkına ait milyonlarca doları aldığına ilişkin iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını belirtti. Gani, "Doğruluğumu kanıtlamak için BM himayesinde veya diğer herhangi bir uygun organ altında resmi bir mali soruşturma denetimini memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Eşref Gani, 15 Ağutos'ta Taliban’ın başkent Kabil’i kuşatmasının ardından ailesiyle birlikte ülkeyi terk etmişti.

(Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Siyasetci degilmisiniz,
Siyasetci degilmisiniz, - 3 hafta Önce

Hirsiz serefsiz afgan halkina ait olan dolarlari neden götürdün?