Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen Türkiye'yi bekleyen Avrupa Konseyi tehlikesini açıkladı

AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, AİHM’in Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala kararlarının uygulanmamasına ilişkin, "Bu, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar gider" dedi.

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen Türkiye'yi bekleyen Avrupa Konseyi tehlikesini açıkladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala kararlarının uygulanmamasına ilişkin kararlarını “Bakanlar Komitesi, bir ihtimalle 30 Kasım’daki toplantıda ihlal prosedürünü başlatacak.

Yani üçte iki çoğunlukla kararı tekrar AİHM’e yollayacak. ‘Kararı uygulamamasından doğan bir ihlal var mı’ diye.

banner112
AİHM, ‘Evet, vardır’ diye bir karar çıkarırsa o zaman Türkiye’ye müeyyide uygulamaya başlayacak. Bu, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar gider” yorumunu yaptı.

Önceki dönem CHP Milletvekili Türmen, Kararları uygulamamaktaki ısrarın, süreci, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracına kadar götürebileceğini belirten Türmen, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye, büyük bir inatla Osman Kavala’yı ve Selahattin Demirtaş’ı serbest bırakmamakta direniyor. Bu direnci anlamakta çok zorluk çekiyorum doğrusu. Yani hukuk devleti olmamak için bu kadar büyük bir direnç gösterilmesini, bu kadar büyük bir kararlılık gösterilmesini anlamak mümkün değildir. Bir şekilde halledileceğini ümit ediyorum. En son noktaya gitmeyecek diye düşünüyorum. Çünkü hukuka aykırı, hukuksuzluk nedeniyle Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden ihracı kimseye anlatamazsın.”

1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan iş insanı Kavala, Silivri Cezaevi’nde bulunuyor. Demirtaş ise 4 Kasım 2016’da gözaltına alındı. Ardından tutuklunan Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

YORUM EKLE