Fatih Altaylı'dan Ayasofya çıkışı: Ulan kutsal dediğiniz caminin bin yıllık kapısını kemirdiniz

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, iki yıldır cami olarak kullanılan Ayasofya'daki tahribata tepki gösterdi. "Ulan kutsal dediğiniz caminin 1000 yıllık kapısını kemirdiniz. Tarihin canına okudunuz" ifadesini kullandı.

Fatih Altaylı'dan Ayasofya çıkışı: Ulan kutsal dediğiniz caminin bin yıllık kapısını kemirdiniz

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, 916 yıl kilise, İstanbul'un fethedildiği 1453'ten 1934 yılına kadar cami, ardından 86 yıl boyunca müze olarak kullanılan ve son olarak 2020'de AKP iktidarınca camiye çevrilen Ayasofya'daki tahribatı kaleme aldı. 

"Sorarsan Ayasofya Camii olmalıydı, İstanbul’un fethinin sembolüydü, Kılıç hakkı idi, müze haline getirilmesi ecdada saygısızlıktı. Biz Fatih’in torunları idik. Ulan eskiden Atatürk mezardan çıksa alayınız kaçacak yer ararsınız derdik ya, şimdi siz asıl Fatih Sultan Mehmet’ten korkun" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

"Yemin ederim yarın mezardan kalksa, alayınızı sopayla değil, elde kılıçla kovalar, kılıç hakkı neymiş görürsünüz. Ecdat dediğiniz adamların kanla aldığı, akılla koruduğu Ayasofya’yı birkaç sene içinde yıkmak mı istiyorsunuz anlamadım.

'NASIL BİR TERBİYEDEN, NASIL BİR KÜLTÜRDEN GELİYORSUNUZ?'

Sözde bu kadar değer verdiğiniz, sözde bu kadar önemsediğiniz bir esere, bir camiye tez zamanda bu kadar kötülük yapmak için nasıl bir aileden, nasıl terbiyeden, nasıl bir kültürden geliyorsunuz Allah aşkına.

'TARİHİN CANINA OKUDUNUZ'

Ulan kutsal dediğiniz caminin bin yıllık kapısını kemirdiniz. Tarihin canına okudunuz. Yetmedi, ecdat eseri, üzeri dualarla süslü tarihi su haznesinin kapağını kırdınız. Yetmedi tarihi haznenin içine kokuşmuş ayakkabılarınızı tıktınız.

'KİM BİLİR GÖRMEDİĞİMİZ DAHA NE ZARARLAR VERDİNİZ'

Bunlar gördüklerimiz, ortaya çıkanlar. Kim bilir görmediğimiz daha ne zararlar verdiniz. Siz sözde çok değer verdiğiniz ecdadın hatırasına bunları yapıyorsanız, başkalarına neler yaparsınız Allah bilir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER