Fatih Altaylı: Siz ülkeyi yönetenlerin şu anda para bulmak için neler yaptığını hiç izliyor musunuz!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Boğaziçi Üniversitesi arazisinin bir bölümünün 1. Derece SİT alanı olmaktan çıkarılıp, belirli koşullarda imara açılması kararını köşesine taşıdı.

Fatih Altaylı: Siz ülkeyi yönetenlerin şu anda para bulmak için neler yaptığını hiç izliyor musunuz!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Boğaziçi Üniversitesi arazisinin bir bölümünün 1. derece sit alanı olmaktan çıkarılıp, belirli koşullarda imara açılması kararını köşesine taşıdı.

Altaylı'nın bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

Boğaziçi Üniversitesi arazisinin bir bölümünü kapsayan Boğaziçi’ndeki bazı arazilerin 1. Derece SİT alanı olmaktan çıkarılıp belirli koşullarda imara açılması milletin çok garibine gitti.

Ben ise bunun daha başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Siz ülkeyi yönetenlerin şu anda para bulmak için neler yaptığını hiç izliyor musunuz!

Bilmiyorsanız kamunun satış ilanlarına bir göz atmak yeter.

Türkiye’nin dört bir yanında, devlete ait, Milli Emlak’a ait, Hazine’ye ait ne kadar bina, arsa, tarla var ise neredeyse tamamı satışta.

Her ay binlerce kamu arazisi, mülkü, gayrı menkulü satışa çıkarılıyor.

Sürekli ihale yapılıyor.

Kim alıyor, kupon olanlar kimlere gidiyor takip etmek bile zor.

Özelleştirmeleri saymıyorum bile.

Onlar zaten satışta.

Doğu Anadolu’dan başlayıp, Muğla’nın, Aydın’ın, İzmir’in sahillerine kadar gelen bir satış furyası içinde herhangi bir yerin kendini kurtarması, ayrıcalıklı hissetmesi mümkün değil.

Bütün bütün imara açılıp, parsel parsel satılması son derece doğal.

Boğaziçi Üniversitesi’nin optimistlerinde ise “Kampüse yeni bina yapamıyorduk belki de bu düzenlemeyi kampüse ek yapabilelim diye çıkarmışlardır” havası hakim.

İyi de öyle olsa idi, değişikliği üniversite arazisi ile sınırlı tutarlardı.

Bütün bölgeyi SİT’ten çıkarmazlardı.

NE OLMUŞTU?

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 8 Eylül’de duyurduğu karara göre, yeşil alan içinde bulunan “Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresi” doğal SİT alanında değişikliğe gidildi.

Değişiklikle, arazi statüsü Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildi. Resmi Gazete'deki bakanlık kararına göre; bu statüye sahip alanlarda "koruma amaçlı imar planına uygun olması koşulu ile turizm tesisleri" yapılabileceği belirtiliyor.

YORUM EKLE