Gar katliamında ölen siyasetçiye 'vatan haini' demişti... Flaş karar

Gar katliamında ölen Korkmaz Tedik’e “vatan haini” diyen iki AKP’liye takipsizlik kararı veren savcılık, gerekçede “birbirlerine karşı ağır eleştiri siyasetin doğası” dedi, hayatta olmayan Tedik’i neredeyse "terör bağlantılı" olmakla suçladı.

Gar katliamında ölen siyasetçiye 'vatan haini' demişti... Flaş karar

10 Ekim Ankara Tren Garı katliamında yaşamını yitiren ve adı Antalya’da bir parka verilen Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu üyesi Korkmaz Tedik’e “vatan haini” diyen AKP Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar ve AKP Antalya Kadın Kolları Başkanı Keyik Yılmaz hakkındaki soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Soruşturma aşamasında sanki Tedik şüpheliymiş gibi TEM’den raporlar alan savcılık, Korkmaz Tedik yaşıyormuş gibi bir gerekçe yazdı, “siyasetçilerin birbirlerine karşı ağır eleştiri ve ithamlarının siyasetin gereği olağan olduğunu” savundu. Kararda, Tedik’in PKK/KCK, THKP-C, THKO gibi silahlı terör örgütleri lehine slogan atan organizasyonlara katıldığı ileri sürüldü.

Antalya Konyaaltı Belediyesi, 10 Ekim 2015 tarihide IŞİD’in düzenlediği Ankara Gar Katliamı’nda hayatını kaybeden Emek Partisi GYK Üyesi Korkmaz Tedik’in adının Konyaaltı’nda bir parka verilmesine karar verdi.

Bunun üzerine AKP ve MHP grupları, parka Korkmaz Tedik adının verilmesine karşı imza kampanyası başlattı.

TEDİK'E HAKARET GİBİ İFADELER

AKP Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, Konyaaltı Belediyesi önünde 16 Aralık 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, Korkmaz Tedik’e yönelik olarak “… DHKPC, PKK, Leninist Marksist sistemin savunucusu Korkmaz Tedik”, “…Ama herhalde hainliğini unuttu, hain bir vatan evladı olduğunu unuttu”, “…Artık vatan hainlerinin hiçbir yerde isimlerinin olmaması… Biz yeri geldiğinde taşımızı elimizin altına koyarız, gerekirse gövdemizi de koyarız, biz kefenle geldik, kefenle de gitmesini biliriz” şeklinde ifadeler kullandı.

SAVCILIK AKP'LİLERİ DEĞİL, TEDİK'İ ŞÜPHELİ GİBİ ARAŞTIRDI

Tedik’in ailesi, AKP ilçe başkanı hakkında hakaret, tehdit ve halkı siyasi görüş farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatan savcılık, sanki Korkmaz Tedik şüpheliymiş gibi Antalya Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’den Tedik ile ilgili raporlar alarak, dosyaya eklendi.

AKP'Lİ İSİMLERE TAKİPSİZLİK

Soruşturma sonucunda ise AKP Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar ve AKP Antalya Kadın Kolları Başkanı Keyik Yılmaz hakkında takipsizlik kararı verildi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararında, şikayet edilen iki AKP’linin siyasi kişiliklerinin bulunduğu belirtilirken, Korkmaz Tedik hakkında ise daha önceden hakkında 2911 sayılı kanuna muhalefet suçlarından adli işlemler yapıldığı, PKK/KCK, THKP-C, THKO gibi silahlı terör örgütleri lehine, yine PKK/KCK silahlı terör örgütünün sözde liderini övücü sloganlar atılan organizasyonlara aktif katılım sağladığı iddia edildi.

YAŞIYORMUŞ GİBİ GEREKÇE

Kararda, sanki Tedik hayattaymış gibi bir değerlendirme yapılarak, şöyle denildi:

“İhbar edilenlerin ve Korkmaz TEDİK’in siyasetçi kimliklerinin bulunduğu, siyasetçilerin birbirlerine karşı ağır eleştiri ve ithamlarının siyasetin doğası gereği olağan olduğu, ‘vatan haini, hain vb’ kelimelerinin ağır da olsa siyasiler bakımından eleştiri sınırları içinde kaldığı, ihbar edilenler tarafından yapılan açıklamaların toplumu ilgilendiren konulara ilişkin olması nedeni ile kamusal ilginin de bulunduğu, söz konusu eleştiri sert olsa dahi, Korkmaz TEDİK’in siyasi kişiliği nedeniyle hakkında yapılan bu sert eleştiri ve ifadenin kişilik haklarına yönelik bir saldırı olmayıp, ağır eleştiri kapsamında kaldığı ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır. Sonuç olarak ihbar edilenler tarafından yapılan açıklamaların sert eleştiri ve ifadenin kişilik haklarına yönelik bir saldırı olmayıp, ağır eleştiri, kaba söz kapsamında kaldığından tazminat hukukuna konu edilebileceği, bu nedenle olaya konu ihbar nedeniyle yapılan araştırma sonucunda şu aşamadaki tespitlere göre ihbar edilenler hakkında olay nedeniyle kamu adına soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER