Genç kadın, şort giydiği için bakanlık kütüphanesine alınmadı

Gebze Gençlik Merkezi’ne ders çalışmaya giden genç bir kadın kıyafeti nedeniyle kütüphaneye alınmadı. Yaşananları Twitter'dan paylaşan Mükerrem kullanıcı adlı genç kadın, "Ders çalışmak için kütüphanesini kullandığım Gebze Gençlik Merkezi giymiş olduğum kıyafeti (ŞORT) uygunsuz bulunduğundan ötürü gitmemi talep etti" diye yazdı.

Genç kadın, şort giydiği için bakanlık kütüphanesine alınmadı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gebze Gençlik Merkezi’ne giden genç kadın şort giydiği gerekçesiyle kütüphaneye alınmadığını belirtti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan Mükerrem kullanıcı isimli kadın, "Ders çalışmak için kütüphanesini kullandığım @GSB_GebzeGM giymiş olduğum kıyafeti(ŞORT) uygunsuz bulunduğundan ötürü giymemi talep etti. Kapalı bi ortam olduğunun ve burasının @GSB_Kocaeli bağlı bulunduğunu şort giymenin rahatsız edici olduğunu ve insanların bakışlarının değiştiğini söylediler" diye yazdı.

Genç kadın paylaşımlarının devamında şu ifadeleri kullandı:

"20 yaşında genç bir kadın olarak onlara bunun rahatsız edici birşey olmadığını, normal olduğunu, üstüne benim kişisel tercihlerime karıştıklarını dile getirmeme rağmen ısrarla giymemem gerektiğini söylediler. Kadınlara yapılan psikolojik baskılara Dur deyin artık! İstediğimizi giyebiliriz kimse tercihlerimize kısıtlama getiremez!"

İşte açıklama:

Kocaeli Gebze’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Merkezi Kütüphanesi’ne giden genç bir kadın iddiaya göre güvenlik görevlisi tarafından 'Bir daha kütüphaneye şortla gelmemesi' konusunda uyarıldı. Konuyla ilgili konuşan M.U. Bana, 'Bacakların belli oluyor. Şortla gelme’ dediler” derken, Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Cintimar konuyla ilgili inceleme başlattıklarını açıkladı.

KÜTÜPHANEYE ALINMAYAN KADIN KONUŞTU

Güvenlik görevlisi tarafından ‘Bir daha buraya böyle gelme' diye uyarıldığını söyleyen M.U. Sözcü'ye konuştu.

M.U. “3-4 gündür şort giyiyordum. Bakışların değiştiğini fark etmeye başladım. Dün güvenlik görevlisi yanıma geldi. Müdür beyin talimatıyla geldiğini söyledi. ‘Yanlış anlama ama böyle giyinmen hoş değil' dedi. Hatlarımın, bacaklarımın çok belli olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

MÜDÜR BEY RAHATSIZ OLUYOR

Güvenlik görevlisinin “Bizim müdür beyimiz bu tarz şeylerden rahatsız oluyor” şeklinde konuştuğunu ifade eden M.U. şunları aktardı:

* Ben şort giymeye devam edeceğimi söyledim. Onlar gibi düşünmediğimi anlattım. ‘Başka yerde giy. Burada olmuyor, burada giyme' dediler.
 
* ‘Tamam' dedim konuyu kapattım. Bugün kütüphaneye gitmedim. Yarın tekrar gideceğim. Ve yine şort giyeceğim.

* Bir yanlış anlaşılma söz konusu yalnız onu düzeltmek istiyorum. Beni kütüphaneden çıkarmadılar. Uyardılar. Ancak bu bile başlı başına büyük bir yanlış.

“ABARTILDIĞI GİBİ DEĞİL”

Kocaeli İl Gençlik ve Spor Müdürü Muzaffer Cintimar da iddialara doğruladı ve inceleme başlatıldığını açıkladı.

Sözcü'ye konuşan Cintimar, “Olayla ilgili bir inceleme başlattık. Abartıldığı gibi bir durum söz konusu değil. Çocuğumuz rencide edilmemiş ve dışarı atılmamıştır. Güvenlik görevlisi bir kadın arkadaşımız kapı önünde sigara içerlerken sohbet esnasında uyarıda bulunmuş. Konuyla ilgili inceleme tamamlandıktan sonra resmi açıklama yapacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 18:16
YORUM EKLE