Gezi Davası hakimi ve eşinin 'FETÖ ilişkisinde' yeni detaylar...

Gezi Davası hakimi Murat Bircan ve FETÖ itirafçısı eşi hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. 17-25 Aralık sonrasında da ilişkisi sürmüş, çocukları 7 yıl boyunca FETÖ okullarında eğitim almış.

Gezi Davası hakimi ve eşinin 'FETÖ ilişkisinde' yeni detaylar...

Gezi Davası hakimlerinden Murat Bircan’ın eşinin FETÖ itirafçısı olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Arzu Bircan’ın FETÖ’den soruşturma geçirdiği de öğrenildi. Ayrıca Bircan çiftinin çocuklarının 7 yıl boyunca FETÖ okullarında eğitim gördüğü de ortaya çıktı.

Önceki gün, Gezi Davası mahkeme heyeti üyesi Murat Bircan’ın eşinin FETÖ itirafçısı olduğunu ortaya çıkaran İsmail Saymaz, Halktv'deki dünkü yazısında, “Skandalın bu kadarla kalmadığını öğrendim” dedi ve detayları anlattı.

15 Temmuz’dan sonra Samsun Bafra’da iş insanı S.B. ile avukat eşi M.B.’nın FETÖ’den gözaltına alındığını aktaran Saymaz, M.B.’nin “Bir arkadaşım var. FETÖ hakkında çok şey biliyor. Konuşmak istiyor. Ancak savcılığa gelmekten korkuyor” dediğini belirtti.

O dönem Bafra Cumhuriyet Aile Sağlığı Merkezi'nde hemşire olarak görev yapan Arzu Bircan’ın başsavcılığın çağrısı üzerine adliyeye gittiğini söyleyen Saymaz, Bircan’ın çalıştığı sağlık merkezinde, yaşadığı apartmanda, gidip geldiği Bafra Belediyesi'nde cemaatçi bildiği kim varsa, eşi ve çocuklarıyla birlikte isim isim itiraf ettiğini kaydetti.

“Bircan'a, itiraflarına rağmen şikayetçi sıfatıyla işlem yapıldı” diyen Saymaz, “Savcılık kaynakları ‘Kendisi gelip ifade verdiği ve o aşamada elimizde delil olmadığı için şüpheli sayamazdık’ diyor” aktarımında bulundu.

Saymaz, devamındaki gelişmeleri ise şöyle aktardı:

“Avukat M.B'nin cep telefonunda Arzu Bircan ile 17 Temmuz 2016 tarihli yazışmalara ulaşıldı. Bircan, yazışmada, ‘Beni de tehdit ettiler. Böyle ayrılınmıyor, biliyorsun değil mi diye’ şeklinde yazmıştı. Bu ifade, Bircan'ın 17-25 Aralık'tan sonra da FETÖ ile ilişkisinin sürdüğünü kanıtlıyordu.

Savcılıkta M.B.'ye ‘Arzu Bircan'ın bağlantısı var mı?’ diye soruldu.

M.B., şöyle yanıt verdi:

‘Bircan'ın da benim de bağlantımız vardı. Arzu, 17/25 Aralık'tan sonra ayrıldı. Darbe girişiminden sonra devlete yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık.’

Bu yeni kanıtlar üzerine Bircan hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığında FETÖ üyeliğinden soruşturma açıldı. Bircan Ailesi'nin iki çocuğunu 2007'den 2014'ün yaz ayına kadar FETÖ'nün Özel Bafra Delta Koleji'nde okuttuğu belirlendi. Ancak bu, örgüt üyeliğine kanıt sayılmadı. Bircan hakkında 17 Aralık 2018'de kovuşturmaya yer olmadığına hükmedildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 02:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER