Gürsel Tekin, Erdoğan'ın doğup büyüdüğü mahalleye gitti: 'Sefalet kol geziyor'

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kentin yoksulluğu en çok göze çarpan semtlerinden Balat ve Kasımpaşa'da vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların sıkıntılarını dinledi.

Gürsel Tekin, Erdoğan'ın doğup büyüdüğü mahalleye gitti: 'Sefalet kol geziyor'

ANKA'dan Oktay Yıldırım'ın haberine göre, Tekin, bir vatandaşın, “Kurbandan kurbana et yiyebiliyoruz. Bir hafta pazara gitsek öbür hafta gidemiyoruz” sözlerine karşılık, "Vatandaşın sofrada peyniri, zeytini yok ama Ankara’da caka atanlar var" dedi. 

“KEŞKE TOPÇU KALSAYDI” 

Gürsel Tekin, Balat’ta bakkal işleten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte futbol oynadığı arkadaşı Bayram Doğan’ı ziyaret etti. Tekin, Doğanla kısa süre sohbet ettikten sonra “Keşke topçu olarak kalsaydı, iyi bir topçuydu Allah için, Reis topçu kalsaydı çok memnun olurduk” dedi.

"ETİ KURBANDAN KURBANA YİYORUZ, PAZARA GİDEMİYORUZ"

CHP milletvekilinin, evinin kapısının önünde tezgâh kuran kadına işlerin nasıl olduğunu sordu. İşlerin hiç iyi olmadığını söyleyen vatandaş, "35 metrekarede 5 kişi kalıyoruz. Eti kurbandan kurbana yiyoruz. Pazara gidemiyoruz. Her şey pahalı. Bir hafta pazara gitsek öbür hafta gidemiyoruz” dedi.

Bunun üzerine Tekin, evin önünde kurulan sofrayı göstererek, “Vatandaşın sofrasında peynir, zeytin yok ama Ankara’da caka atanlar var. Geçen sene kurbanda et yemiş, şimdiki Kurban Bayramı'nı bekliyor ki bir hayırsever et versin. Pazarlarda en çok mantar satılıyor. Çünkü kimse et alamadığı için et ihtiyacını mantardan karşılamaya çalışıyor. 3 liralık 5 liralık mantar olmuş 30 lira” diye konuştu.

“HALİMİZ PERİŞAN”

Gürsel Tekin’e derdini anlatan bir başka esnaf ise “Bir buçuk yıldır yatıyoruz. Halimiz perişan. Berbat durumdayız. Hiçbir gelirimiz yok. Boş boş bekliyoruz” dert yandı. Bir başka esnafa durumunu soran Tekin, “İş yok, güç yok. Kiramızı ödeyemiyoruz” karşılığını aldı.

Bir vatandaşın kiliselerin borçlarının yapılandırılması meselesiyle ilgili sorusu üzerine de Tekin, “Azınlık vakıflarının tamamının borçları sildi. Bizim Müslüman vakıflarda tık yok. Nasıl bir şeydir anlamakta zorluk çekiyoruz. Defalarca dile getirdik. Kapalı Çarşı'da çok sayıda vakıf kiracısı var. Maalesef çok perişanlar. Ya kardeşim dükkanlar kapalı. Geliri olmayan dükkâna, ‘Gelin kiranızı ödeyin’ demek hangi vicdana sığar” dedi.

“KASIMPAŞA’DA BİR HALK EKMEK BÜFESİNDEN 700 KİŞİ ASKIDA EKMEKLE GEÇİNİYOR”

Daha sonra Kasımpaşa’ya geçen CHP milletvekili Tekin, Halk Ekmek büfesinden ekmek alan vatandaşın sorunlarını sordu. Tekin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Yoksul varsa siz doyurun’ diyor. Reis diyor ki, her şey güllük gülistanlık. Doğup büyüdüğü mahalleye geldik. Kasımpaşa gibi bir yerde halk ekmekten 600-700 kişi askıda ekmekle geçiniyorsa bu nasıl oluyor o zaman. Reisi buraya bir çağıralım. Doğduğu büyüdüğü mahalle burası” diye konuştu.

Kasımpaşa’da gözlükçü esnaf Umut Bahçeci de Gürsel Tekin'in yanına gelerek dert yandı. Esnaf, “Devlet, 20 yıldır 3 yılda bir çerçeve ve cama sadece 50 lira para ödüyor. Yazık günah değil mi? 3 yılda bir gözlük için 50 liraya gözlük mü alınır” diyerek isyan etti.

“ERDOĞAN'IN DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ MAHALLEDE SEFALET KOL GEZİYOR"

Kasımpaşa’da esnaflık yapan Behice Boran Görkay’ın işletmesini ziyaret eden Tekin, “Eskiden sivil hareketler çoktu. Kendi mahallelerinde hepsi aktifti. Ama dozer gibi üzerlerinden geçtiler. Yerlerine çeteler yerleştirdiler. Bugün geliş sebebimiz, Sayın Erdoğan, son günlerde Türkiye’de her şey güllük gülüstanlık, çok sorun yokmuş gibi anlatınca, biz de doğup büyüdüğü mahalleye gidip görelim dedik. Geldik ki sefalet kol geziyor” dedi.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Kasımpaşa’dan ayrılırken, “Durum burada vahim. Kasımpaşa’da gerçekten sorunlar çok derinleşmiş. Hiçbir değişim yok, hiçbir yatırım yok. Yoksulluğun, sefaletin kol gezdiği bir noktaya gelmiş. Bu durumu iktidar mensuplarının bilgisine sunmak için iki mahalleyi gezdik. Biri, Erdoğan’ın doğup büyüdüğü Kasımpaşa. Diğeri de hepimizin önemsediği, hakiki İstanbul dediğimiz yerin nasıl bir sefaletle nasıl bir yoksullukla boğuştuğunu hepimiz gördük” değerlendirmesini yaptı.

YORUM EKLE