HDP Genel Merkezi önünde neler yaşandı? 

HDP binasına siyah çelenk bırakmak istenmesi üzerine genel merkez önünde gerginlik yaşandı. Parti yöneticilerinin yaptığı açıklamadan sonra ikinci bir gerginlik daha yaşandı ve HDP'lilerin gözaltına alındığı belirtildi.

HDP Genel Merkezi önünde neler yaşandı? 

'Diyarbakır Anneleri'nin, Ankara'daki HDP binasına siyah çelenk bırakmak istemeleri üzerine genel merkez önünde gerginlik yaşandı.

Aralarında HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da olduğu grup, çelengi kaldırmak istedi. Bu sırada polis yaşananlara müdahale etti.

HDP’liler “HDP halktır, halk burada” sloganı atarak çelenk bırakan gruba ve polise tepki gösterirken, partinin önüne çelenk bırakarak gerginliğe neden olan grup da parti binası önünden ayrıldı.

“MİLLETVEKİLİMİZE ‘KES SESİNİ, ÇİVİLERİM SENİ VALLA…’ DİYEN ZAT KİMDİR”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, genel merkez binası önünde yaşananlarla ilgili bir video paylaştı. Beştaş, HDP Milletvekilinin tehdit edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Milletvekilimize ‘kes sesini, çivilerim seni valla…’ diyen zat kimdir? Bu zatı görevlendiren ve genel merkezimizin önüne gönderen kimdir?”

HDP'DEN AÇIKLAMA

Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada yaşananlarla ilgili şunlar kaydedildi:

"Polisin yönlendirmesiyle ve koruması altında partimizin önünde büyük bir provokasyona kalkışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. HDP’nin mücadelesi dün olduğu gibi bugün de hiç bir provokasyon ve engel tanımadan sürüyor, sürecektir."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, milletvekillerinin katılımıyla, partinin genel merkezini ablukaya alan polislere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM), Kadın Meclisi üyeleri ve bileşen partilerin temsilcileri de katıldı.

‘PROVOKASYONU ÜST AŞAMAYA TAŞIMAK İSTEDİLER’

Açıklamayı yapan Günay, “Bugün tekrar partimize yönelik bir provokasyonla karşı karşıyayız. Hepiniz bu süreci sabah takip ettiniz, aslında uzun süredir partimize yönelik provokasyon girişimleri oluyor. Bunu daha önce Diyarbakır'da Van’da denediler, hiç bir yerde başarıya ulaşamadılar. Artık provokasyonunu bir üst aşamaya çıkararak genel merkezimiz önüne gelerek suç işleri bakanlığının emrindeki, kontrolündeki polisler bir provokasyon girişiminde bulundular. Daha önce böyle bir provokasyonla Deniz Poyraz yoldaşımızın katledildiği süreci ördüler” dedi. 

Günay, “Hiçbiri ‘hak arıyoruz’, ‘aileyiz’ demesin. Hepsi tamamıyla suç işleri bakanlığının, AKP iktidarının, partimizin siyasi faaliyetlerini engellemeye yönelik provokasyon girişimleridir” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir İl Binası’nda katledilen Deniz Poyraz’ı hatırlatan Günay, “Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu. Çalışanlarımızı darp etmiş, arkadaşlarımızı yaralamışlardır” dedi.

‘SUÇİŞLERİ BAKANLIĞININ EMRİNDEKİ POLİSLER TUTUKLANSIN’

Günay, devamında şunları söyledi: “Yetmemiş aynı utanmaz ne olduğu belli olmayan katil tipli polisler, suç işleri bakanlığının emrindeki polisler, Ankara'nın göbeğinde parti genel merkezimizin önünde kadın meclisi sözcümüz ve Batman Milletvekilimizi utanmadan sıkılmadan mafya liderlerinden aldıkları güçle tehdit etmiştir. Bu aslında iktidarın kadına olan tahammülsüzlüğü, partimize yönelik olan tahammülsüzlüğüdür. Buradan soruyoruz, kendisini polis olarak tanıtan bu katil zanlısı kimdir? Bir an önce görevden alınmalı ve derhal tutuklanmalıdır. 
Buradan ‘seni çivileyeceğiz’ diyerek bir milletvekilini tehdit etme hakkını ve haddini nereden buluyor? Biz bunu nereden bulduğunu biliyoruz. Çünkü balık baştan kokar. Bu suç işleri bakanı, mafyalarla, katillerle, suçlularla fotoğraf verirken emrinin altındakiler her türlü suç işleme hakkını ve haddini veriyor.”

İKİNCİ GERGİNLİK

HDP önünde yapılan basın açıklamasının ardından parti önünde ikinci kez gerginlik yaşandı. Polis, ‘HDP halktır, halk burada’ sloganı atan partilere müdahale etti. Çıkan arbedede birçok HDP’li gözaltına alınırken polis, HDP binasının bulunduğu Büklüm Caddesi boyunca yolu kapattı. HDP'li Veli Saçılık da Twitter hesabından açıklama yaparak, "HDP Genel Merkezi önünden işkence yapılarak gözaltına alındık. AKP’yi yeneceğiz" dedi.

Gözaltına alınan 4 kişinin ismi şöyle: Veli Saçılık, Hüseyin Gökoğlu, Ali Özkan ve Nazım Karakurt.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER