HDP, kapatma davasıyla ilgili AYM'ye savunmasını sundu

HDP Hukuk Komisyonu, Anayasa Mahkemesi'ne, haklarında açılan kapatma davası üzerine savunmalarını teslim etti. HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, savunmanın teslim edilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

HDP, kapatma davasıyla ilgili AYM'ye savunmasını sundu

HDP Hukuk Komisyonu, partilerine açılan kapatma davasında savunmayı bugün saat 16:00’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) teslim etti.

Heyet adına açıklama yapan HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ümit Dede, "İddianamenin hukuki değil siyasi belge olduğunu söyledik. Bunun için HDP'ye yapılan saldırılara bakmak yeterli. İddianameyi inceldiğimizde de bunu görmüş olduk" ifadelerini kullandı.

AYM RAPORTÖRÜNE GÖNDERİLECEK

Diken'in haberine göre; savunmada çözüm süreci, HDP’nin aldığı rol, siyasi hedefleri ve iddialara ilişkin değerlendirmeler yer alıyor. 

Daha sonra yüksek mahkeme önce Yargıtay başsavcısını, ardından HDP’yi dinleyecek. İddia ve savunma sürecinin tamamlanmasının ardından dosya tüm ekleriyle birlikte AYM raportörüne gönderilecek. 

Raportör, incelemenin ardından hazırladığı raporu AYM Başkanlığı’na teslim edecek. AYM başkanı karar için toplantı tarihi belirleyerek tüm üyelere bildirecek. Belirlenen günde AYM üyeleri HDP’ye ilişkin nihai kararı verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER