HDP'li eski vekil, kırmızı kategoriye eklendi; 10 milyon lira ödül kondu

HDP Milletvekili Van Nadir Yıldırım ve Demokratik Bölgeler Partisi’nin eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, kırmızı kategoriyle aranan listesine eklendi.

HDP'li eski vekil, kırmızı kategoriye eklendi; 10 milyon lira ödül kondu

İçişleri Bakanlığı'nın terörle mücadele faaliyetleri kapsamında HDP'nin eski vekili için ödülkırmızı kategori açıldı. HDP ve DBP'den aranan vekiller için 10 milyon lira ödül belirlendi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre; HDP’nin 26’ncı dönem Milletvekili Van Nadir Yıldırım’la, Demokratik Bölgeler Partisi’nin eski Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, İçişleri Bakanlığı'nın terörden arananlar listesinde, 10 milyon lira ödüllü kırmızı kategoriye alındı.

İçişleri Bakanlığı’nın “Terör suçlarının ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine ya da suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara verilecek ödül hakkında yönetmeliği uyarınca hazırlanan listede, PKK, IŞİD, DHKP-C, FETÖ gibi örgütlerin mensupları ye alıyor. Listenin en çok arananları kapsayan kırmızı listesine bu kez iki siyasetçi eklendi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK ana davasında yargılanan Yıldırım ve Yüksek, haklarında yakalama kararı çıkarılınca yurtdışına gitti. 5 yıl tutuklu yargılandıktan sonra 2014'te tahliye edilen Yıldırım, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP'den milletvekili seçildi. KCK Ana davasındaki dosyası ayrılan Yıldırım’ın yargılanması devam ederken savcı, Yıldırım’ın KCK Türkiye Meclisi sözcüsü olarak görev yaptığını belirtmişti.

KCK ana davasında 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 yıl, 5. Ağır Ceza Mahkemesince de 8 yıl 9 ay olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan eski DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek de PKK sözcüsü gibi çalışan isimlerden biri olmakla suçlanıyor.

Liste Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığınca, elde edilen bilgiler ve yapılan operasyonların sonuçlarına göre sık sık güncelleniyor.

YORUM EKLE