Hemşireye, 'Kalemi vermezsen oksijeni keserim' diyen personel, bir hastanın ölümüne neden oldu

İstanbul’da bir hastanede yaşanan akıllara durgunluk veren şakalaşma hastanın ölümü ile sonuçlandı. Hastanede yoğun bakımda görevli biyomedikal teknikeri ve hemşire arasındaki kalem şakası şöyle gelişti: "Kalemi getir yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim" diyen Fatih K. dediğini yaptı ve oksijen vanasını kapattı. Ardından yoğun bakımda bulunan hastalar havasız kaldı ve bir hasta hayatını kaybetti.

Hemşireye, 'Kalemi vermezsen oksijeni keserim' diyen personel, bir hastanın ölümüne neden oldu

İstanbul'daki bir hastanede biyomedikal teknikeri olarak çalışan Fatih K.(35), hastanenin yoğun bakım ünitesinde görevliydi. Fatih K., hemşire Ekrem K. ile akşam saatlerinde konuşmaya başladı. Ekrem K., elindeki belgeleri imzalamak için Fatih'in önlüğünün cebindeki kalemi aldı. Fatih, hemşireden kalemini geri istedi. Ekrem de kalemi geri getirmeyeceğini söyledi. İkili arasındaki kalem şakası devam ederken, iddiaya göre tekniker, 'Kalemi getir, yoksa yoğun bakım ünitesinin oksijen bağlantısını keserim' dedi.

OKSİJEN BAĞLANTISINI KESTİ

Sabah gazetesinin haberine göre; Ekrem K. Fatih'e böyle bir şey yapamayacağını söyleyerek, kalemi geri vermedi. İnada binan kalem polemiği sırasında Fatih K., yoğun bakım ünitesindeki oksijen panosunun kapağını açarak yoğun bakım ünitesine oksijen gönderen vanayı aniden kapattı. Hastanede alarm çalmaya başladı.

Bu sırada hemşirenin yoğun bakım ünitesindeki bir hastası ajite oldu. Hemşire koşarak hastasına yardıma gitse de yoğun bakımdaki hasta, hayatını kaybetti. Entübe olarak yoğun bakımda tedavi gören hasta vananın kapanmasıyla nefessizlikten öldü. Bu sırada hastanedeki üst denetçi hemşire, alarmla ilgili idari soruşturma başlattı.

Hemşire Ekrem K. ve yoğun bakım ünitesindeki çalışanların olayla ilgili ifadelerine başvuruldu. Ekrem K., yaşanan şakalaşma olayı nedeniyle teknikerin yoğun bakım ünitesindeki oksijen paneline gittiğini, ardından panelin kapağını açarak üniteye bağlantı sağlayan vanayı kapattığını ve bu kapatma nedeniyle hastanede alarm çaldığını söyledi. Alarm sonrası yoğun bakım ünitesindeki hastalarından bir tanesinin ünitesindeki hastanın durumuyla ilgili alarm aldığını ve hastaya müdahalede bulunduğunu ifade etti.

banner112
"YAPTIĞIM ŞEY İÇİN ÜZGÜNÜM"

Fatih K., idari soruşturma kapsamında alınan ifadesinde ise yaşananları şöyle anlattı: 'Yoğun bakım ünitesinden başka bir hemşire tarafından çağırıldım. Akşam 16:00 sıralarında üniteye geldim. Ekrem ile karşılaştık. Cebimdeki kalemi aldı. Gitti. Gel dedim. Beni dinlemedi. Ben de iş inada bindiği için oksijen vanasını kapatıyorum, gel' dedim.

O anda aklıma o geldi. Kapattıktan sonra gel kendin aç dedim. Vanayı kapattıktan sonra hemen alarm çalmadı. Yaklaşık 1 dakika sonra alarm çaldı. Ben de olay yerinden ayrıldım. Yoğun bakım ünitesindeki hoca bana kızdı. Yapmamam gereken bir şeydi. Çok üzgünüm. Yaptığım şeyin hiçbir açıklaması yok' dedi.

İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA

Hemşire ve tekniker arasındaki yaşanan olaya yoğun bakım ünitesindeki ünitede görevli doktorlar, temizlik görevlisi, diğer hemşireler ve hasta bakıcıların da şahit olduğu belirlendi. Olaya tanıklık eden tüm personelin ifadesine başvuruldu.

Hastane idari soruşturma kapsamında ifadeler sonrası ilişiğini kestiği tekniker Fatih K. hakkında cezai soruşturma için önce Sağlık Bakanlığına ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Savcılık, şüpheli hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan soruşturma başlattı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
TC KEMALİST TOPLUM YARATMADAN , DEVLETÇİ SAĞLIK SİSTEMİNE DÖNMEDEN HER ŞEY BOŞ !
TC KEMALİST TOPLUM YARATMADAN , DEVLETÇİ SAĞLIK SİSTEMİNE DÖNMEDEN HER ŞEY BOŞ ! - 7 ay Önce

HERGÜN BÖYLE YÜZLERCE HASTA YA ÖLÜYOR YA SAKAT KALIYOR !
VE KENDİ ARALARINDA ÖRTBAS EDİYOR UYANIK HAYDUTLAR !
SAĞLIKLI BESLENİN VE SPOR YAPIN ! HASTANELERE GİTMEYİN EY MİLLETİM !
VÜCUDUMUZ KENDİ KENDİNE TAMİR EDEBİLECEĞİ KADAR EDER !
NE YAPALIM BAŞKA YAPABİLECEĞİMİZ BİŞİ YOK !
BÖYLE MİLLETE BÖYLE HASTAHANE ! BİZ İSTEDİK AQ...
İDARE EDİN ! HİÇ OLMAZSA ÖLMEZ VEYA SAKAT KALMAZSINIZ !
YOKSA BENDE İSTEMEM Mİ GERÇEK BİR DOKTORA MUAYENEYE GİDİM AQ !

TC HakanW
TC HakanW @TC KEMALİST TOPLUM YARATMADAN , DEVLETÇİ SAĞLIK S - 7 ay Önce

benimde sözde basit bir ameliyatta bir gözümü kör ettiler ve 5 senedir devamlı ağrısı var.. hayatım karardı evden çıkmıyorum artık.. örtbas ettiler ve uğraşacak gücüm yok

TCeyhan
TCeyhan - 7 ay Önce

cep telefonuna bakmaktan kafayı yemişler amk.

heryersisduman aq
heryersisduman aq - 7 ay Önce

hangi hasssstane ??? niye yazmıyorsunuz ulan ??? bu ne biçim gazetecilik ???

SIRADAKİ HABER