İçişleri Bakanı Soylu'dan bombalı saldırılara ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bombalı saldırılarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Soylu, "Bursa ve İstanbul'daki bombalı saldırıların faillerini tespit ettik" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'dan bombalı saldırılara ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karabük Safranbolu'dan katıldığı NTV canlı yayınında Gökhan Gerçek'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

BURSA VE İSTANBUL'DAKİ BOMBALI SALDIRILAR

- Son bir kaç gündür önce Bursa'da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse ardından İstanbul'da TÜGVA binasına yönelik bombalı saldırılar yaşandı. İlk bulgulara göre bu saldırılar PKK'yı mı işaret ediyor? Bu saldırılarla ilgili soruşturmada gelinen son aşama nedir?

"Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Önceki dönemlerle kıyas kabul etmeyecek kadar önemli adımlar attı. Terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz'dan bugüne kadar yurt içinde 1789 terör eylemi engellendi. Terörle mücadelede başarının temelinde yeni konsept var.
Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetti, mağaralarda.

İstanbul'daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba Bursa'daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa'daki İstanbul'daki olayın faillerini tespit ettik."

'SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ VERİLMEYECEK'

Süleyman Soylu, Suriyeli sığınmacıların bayram izninde ülkelerine dönüş iznine ilişkin de konuştu. Bayramlarda ülkelerine dönen Suriyeli sayısının çok olmadığını söyleyen Soylu “3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz.

Yaklaşık 4 bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler, yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil. Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

VATANDAŞLIK VERİLEN SURİYELİ SAYISI

31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu, 113 bin 654'ü reşit. Bunun 87 bin 296'sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı'' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Tamamen iç karışıklık çıkarmaya çalışmak.

Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

Türkiye'deki demografik yapıyı değiştireceğini ve seçimlerin sonucunu değiştireceğini söylemek yanlıştır. Eğer biz sınır duvarları yapmazsak, kendi ülkelerine geri döndürmezsek o zaman demografik yapı değişir.

İBB'DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Hukuk nizamına ben de uymak zorundayım, tüm kamu kuruluşları da uymak zorunda. Kimsenin biz oy aldık, istediğimizi yaparız demeye hakkı yok. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Biz hepsini denetliyoruz. Teftişlerimizi yapıyoruz. Biz Doğu ve Güneydoğu'da inceleme yapmamış olsaydık dağa çıkış oranları artardı.

DİAYDER davası var. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

Bize diyorsanız ki yanlış varsa düzeltilmesin... Böyle bir imkan kimseye sağlanmaz. Belirlenen kriterler var, bu kriterlere göre alacaksın. Milletin gözüne baka baka yalan söylüyorsun. Bizim bir görevimiz var, yarın bize bunun hesabını sorarlar.

Bu ülkenin nizamını korumak için attığımız her adımda hakaret yiyoruz. Bir belediye başkanı sabahtan akşama kadar bakanlara hakaret ediyor. Sonra benim AFAD'ımın da Valinin yanına oturup program yapıyor.

GECE 12'DEN SONRA MÜZİK YASAĞI

Türkiye pandemiyle ilgili çok önemli tedbirler aldı. Türkiye netice itibarıyla önemli bir bölümünü geride bıraktık.

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmanın sonucunu paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz çalışıyor, ses, desibel nasıl olacak? Bize bir öneri getirecekler ve bunu değerlendireceğiz.

BİLDİRİ BÜYÜKELÇİYE GİTTİ İDDİASI

Devletin diliyle konuşurum, burası dedikodu makamı değil. Eski büyükelçi, AB büyükelçisine redaksiyon için gönderdi.

O büyükelçilerin haddine değildir bu. Siyaset oyun kurgulamak da onların haddi değildir. Seçime gidersiniz seçimde millet külahınızı önünüze düşürür. Yıllarca bu oyunlar, tezgahlar bu ülkede oynanmıştır. Bu ülkenin tek vasisi millettir.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER