İçişleri Bakanlığı; Ümit Özdağ, Sinan Oğan ve Bengi Başer hakkında suç duyurusunda bulunacak

Göçmen karşıtı açıklamaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Bengi Başer hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Açıklama İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'dan geldi.

İçişleri Bakanlığı; Ümit Özdağ, Sinan Oğan ve Bengi Başer hakkında suç duyurusunda bulunacak

Son dönemde Türkiye'deki mültecilere yönelik tartışmalar artarak devam ediyor. 

Muhalefetin Suriyeli mültecilere yönelik 'gönüllü gönderme' açıklamaları sürerken; AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ay önceki konuşmasından farklı olarak bugün 1 milyon Suriyeli mültecilerinin ülkelerini dönmeleri için proje hazırladıklarını açıkladı. 

Göçmen konusunda sert açıklamaları ile tepki çeken partilerden biri ise Zafer Partisi olurken; partinin genel başkanı Ümit Özdağ, konuya ilişkin açıklamaları ile kamuoyunun da gündeminde yer alıyor. 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bugün ise 'Sessiz İstila' isimli göçmen karşıtı kısa filmin yapımcı gözaltına alınmış, Ümit Özdağ filmin senaryasonu kendisinin onayladığını ve bütçesini de kendisinin karşılandığını duyurmuştu. 

Yaşanan gelişmenin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Bengi Başer hakkında 'göçmen karşıtı' açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu. 

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çataklı, ''Ümit Özdağ, Sinan Ogan, Bengi Başer gibi sözümona akademik ünvan taşıyan bazıları Türkiye’de 8 milyon, 10 milyon Suriyeli olduğu yalanını yayıyor, yabancı düşmanlığı yapıyorlar. Yazık, insanlık adına bunlardan utanıyorum. Haklarında Göç İdaremiz suç duyurusunda bulunacaktır'' ifadelerini kullandı. 

ÜMİT ÖZDAĞ: BELGESELİ BEN SİPARİŞ ETTİM

banner112
Türkiye'deki sığınmacıları konu alan "Sessiz İstila" adlı kısa kurgu filmi yayınlayan Hande Karacasu, dün gece Sakarya'da gözaltına alınmıştı. Bu haberin duyulması sonrası Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ şu açıklamayı yapmıştı: "Sessiz İstila belgeselini yapan Hande Karacasu polis tarafından gözaltına alınarak Sakarya il Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmüş. Türkiye'ye yönelik tehditleri anlatanlar gözaltına alınırken, ülkemize komplo kuranlar ödüllendiriliyor. Hande Karacasu yalnız başına değildir."

Filmi finanse ettiğini de açıklayan Özdağ, şöyle demişti:

 "Hande Karacasu tarafından çekilen Sessiz İstila adlı kısa belgesel kendisine benim tarafımdan sipariş olarak verilmiştir. Yapım masraflarını ben karşıladım. Senaryoyu ben onayladım. Hande Karacasu, kontrolsüz göçün sonuçlarını gösterdi. Suriyeliler "halk" değil. Misafir.Kin/düşmanlık yok."

SİNAN OĞAN: MİLLETİN HUZURUNDA KONUŞALIM

Hakkında suç duyurusunda bulunulacağı açıklanan Sinan Oğan ise Twitter hesabından şu tepkiyi gösterdi: 

"Sözüm ona bakan yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdarenizin başkanını da alın gelin milletin huzurunda konuşalım, bakalım kim doğru söylüyor, kim milletten bilgi saklıyor! Sen devlet memurusun önce adabınla konuş! Biz yabancı düşmanlığı yapmıyoruz, sen Türk düşmanlığı yapıyorsun!"

BENGİ BAŞER: KAYGILARIMIZ VATAN SEVGİSİ KAYNAKLI

Prof. Dr. Bengi Başer de sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Sayın İsmail Çataklı, bu ülkenin kurumlarından hakkıyla aldığımız ünvanlara” sözümona” diyerek hakaret edemezsiniz. Sayın MSB’nın da açıkladığı sayılara yapılan vurgular ve kaygılarımız ise yabancı düşmanlığı değil vatan sevgisinin tam da kendisinden kaynaklıdır! Bilesiniz…"

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2022, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER