İGDAŞ'tan vatandaşlara hayati önemde uyarılar

İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), kombi ile baca arasındaki bağlantı borusunun sık sık kontrol edilmesi uyarısı yaptı. İGDAŞ Simülasyon Evi’nde dış etkenlere bağlı olarak oluşabilecek sorunları uygulamalı olarak gösteren makine mühendisi Zeynep Eda Güçtekin, “Üst komşumuz halasını silkerken halı düşebilir. Kış aylarında buz sarkıtları oluşabilir, bu sarkıtlar düşebilir. Bu sebeplerden bağlantı noktamızda oynamalar, deformeler gerçekleşebilir” dedi.

İGDAŞ'tan vatandaşlara hayati önemde uyarılar

İGDAŞ, kombi borularının çeşitli dış nedenlerle ek yerlerinden ayrılarak ortama atık gaz sızdırabileceğini, güvenli doğal gaz kullanımı için cihazların baca bağlantılarının sık sık kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi. Konuyla ilgili ANKA Haber Ajansı’ndan Altan Yağcı'ya konuşan İGDAŞ makine mühendisi Zeynep Eda Güçtekin, şunları söyledi:

'ABONELERİMİZ KESİNLİKLE TESİSATA DOKUNMAMALI'

İGDAŞ olarak biz, abonelerimizin tesisatlarını teknik esaslara uygun bir şekilde kontrol ediyoruz ve gaz akışını o şekilde sağlıyoruz. Eğer teknik esaslara uymayan bir durum söz konusuysa kesinlikle gaz akışı sağlamıyoruz. Abonelerimiz kesinlikle tesisatlarına dokunmamalı. Tesisatta yapılması gereken bir değişiklik varsa bunu İGDAŞ tarafından yetkilendirilmiş sertifikalı doğal gaz firmalarının yapması gerek.

'BACA BAĞLANTI PARÇASINI SIK SIK KONTROL ETMEMİZ GEREKİYOR'

Burada her evde olabilecek olan bir cihazımız var. Hermetik bir kombimiz var. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri, hermetik kombimiz ile baca arasındaki bağlantıyı sağlayan bağlantı borumuzdaki herhangi bir deforme olduğunda, bunu yetkili firmalarla irtibata geçip montajına en uygun bir şekilde yapmamız gerekmektedir. Bu sebepten de baca bağlantı parçasını sık sık kontrol etmemiz gerekiyor. Dış etkilere bağlı olarak, örneğin üst komşumuz halasını sirkelerken halı düşebilir. Kış aylarında buz sarkıtları oluşabilir, bu sarkıtlar düşebilir. Bu sebeplerden noktamızda oynamalar, deformeler gerçekleşebilir.

'BACALI CİHAZLARIN OLDUĞU MAHALLERİ KESİNLİKLE YATAK ODASINA ÇEVİRMEMELİYİZ'

Burada bacalı bir kombimiz var. Bacalı cihazlarımızın kontrolünü, kış mevsimine girmeden önce yetkili servislere mutlaka yaptırmalıyız. Ve aynı zamanda bacalarının temizliğini de itfaiye tarafından yetkilendirmiş baca temizleme firmalarına yaptırmalıyız. Bu cihazların bulunduğu mahalleri kesinlikle yatak odasına çevirmemeliyiz. Ve biz zaten İGDAŞ olarak, yatak odalarında kullanılmasına izin vermiyoruz.

'ALARM DUYUNCA 187 ACİL İGDAŞ HATTI'NI ARAMAMIZ GEREKİYOR'

Aynı zamanda bu iki tür cihazın bulunduğu mahallerde kesinlikle karbonmonoksit cihazının bulunmasını istiyoruz. Ortamda zehirleyici gaz olan karbonmonoksit sızıntısı olduğunda alarm veriyor. Bu şekilde alarm duyduğumuzda güvenli bir noktaya gidip 187 Acil İGDAŞ Hattı'nı aramamız gerekiyor.

'İGDAŞ OLARAK MENFEZLERİN KAPATILMASINI İSTEMİYORUZ'

Cihazların bulunduğu mekanlara menfezler takılması gerekiyor. Bu menfezler, cihazlarımızın hem verimli yanması hem de daha güvenilir bir şekilde çalışması için gerekli olan oksijen girişini sağlıyor. Bu menfezleri, kış aylarında soğuk geliyor ya da yazın toz geliyor gerekçesiyle abonelerimiz kapatabilmektedir. Ama biz kesinlikle İGDAŞ olarak, bunların kapatılmasını istemiyoruz.

'EMNİYET TERTİBATLI OCAK KULLANILMASINI ÖNERİYORUZ'

Ev hanımları ya da mutfakta çalışan abonelerimiz öncelikle tezgâhta temizlik yaparken ocakları yerinden oynatmasını kesinlikle istemiyoruz. Ama oynattık diyelim. Bu durumda gaz giriş çıkışının olduğu bağlantı noktalarında kaçak olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Veyahut da diyelim ki işte çay koyduk, çorba koyduk, süt koyduk, ancak ocakta unuttuk ve taştı. Bu durumlarda da emniyet tertibatlı ocak kullanılmasını öneriyoruz. Böylelikle de ortama gaz akışı engellenmiş olur.

'UYGUNSUZ BACA BAĞLANTISI DURUMUNDA İGDAŞ ONAY VERMİYOR'

Sıcak su amaçlı kullanılan bir şofben gözükmekte. Bunu daha çok soba kullanan abonelerimiz kendi inisiyatifleri doğrultusunda yapmaktadır ve aynı zamanda dış ortama atılacak havanın uygunsuz bir baca bağlantı şekli gözükmektedir. İGDAŞ tarafından kesinlikle onay verilen bir durum değildir. Eğer ki evimizde bu tarz bir cihaz ve bu tarz bir bağlantı varsa şu andan itibaren İGDAŞ tarafından yetkilendirilmiş bir firma tarafından yapılıp İGDAŞ onayı alınması gerekmektedir.

YORUM EKLE