İkizdere’de 'Cengiz İnşaat' seferberliği: Vatandaşlara demir kapılı engel...

Cengiz İnşaat, İkizdere'de talana direnen yurttaşları engellemek için iş makinelerinin çalıştığı alana demir kapı yerleştirdi. İkizdere Dernekler Federasyonu üyesi Mustafa Albayrak, "Bugün çadır kurup nöbet tutmaya başlayacağız. Alandan bir dakika olsa bile ayrılmayacağız" dedi.

İkizdere’de 'Cengiz İnşaat' seferberliği: Vatandaşlara demir kapılı engel...

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’ndeki doğa katliamına karşı bölge halkının direnişi 18’inci gününde. Taşocağı için doğayı katleden Cengiz İnşaat bugün talana direnen yurttaşları engellemek için iş makinelerinin çalıştığı alana demir kapı yerleştirdi.

Birgün'de yer alan habere göre; İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) üyesi Mustafa Albayrak, bugün alana çadır kuracaklarını kaydetti: "Jandarma burada. Bugün çadır kurup nöbet tutmaya başlayacağız. Alandan bir dakika olsa bile ayrılmayacağız. Şirketin güvenliğini sağlamak ve yurttaşları engellemek için bugün iş makinelerinin olduğu alana demir kapı yerleştirilmiş."

SANATÇILARDAN ‘VAZGEÇİN ÇAĞRISI’

Öte yandan Rizeli sanatçılar talana karşı açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İkizdere halkı ‘kamu biziz’ diyor ve burada bir ‘kamu zararı’ olduğunu düşünüyor. Yaşam alanı olan bu cennetin zarar görmeyeceği tek durum, buraya taş ocağı yapılmamasıdır. Rizeli kültür ve sanat insanları olarak aşağıda isimleri olan bizler, kalbimizin İkizdere Vadisi için çarptığını hissediyoruz. Bizi var eden bu toprağa kötülük etmeyin, vazgeçin!

İMZACILAR

Ayşenur Kolivar (Müzisyen, Akademisyen), Behçet Gülas (Müzisyen), Ceyhun Demir (Müzisyen), Emin Şir (Şair), Erdal Bayrakoğlu (Müzisyen), Fatih Yaşar (Müzisyen), Filiz İlkay Balta (Müzisyen), Gökhan Birben (Müzisyen), Hızır Canbaz (Müzisyen), Hülya Polat (Müzisyen), Selim Bölükbaşı (Müzisyen), İbrahim Karaca (Şair), İsmail Hakkı Demircioğlu (Müzisyen), Korhan Özyıldız (Müzisyen), Mahmut Turan (Müzisyen), Mehmet Özer (Fotoğraf Sanatçısı, Şair), Nurettin Gürdal (Müzisyen), Onur Şentürk (Müzisyen), Selçuk Balcı (Müzisyen), Selim Tarım (Müzisyen), Selma K’oç’iva (Sosyal Pedagog, Yazar), Sinan Akçal (Müzisyen), Şenol Morgül (Müzisyen), Yaşar Kurt (Müzisyen), Zihni Cinan (Müzisyen)

YORUM EKLE