İktidarı ne zaman zora girse 'Kurtuluş Savaşı' başlattı: Bu kaçıncı Erdoğan?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, Türk lirasında yaşanan rekor değer kaybının ardından yaptığı açıklamalarda AKP iktidarının karşı karşıya geldiği diğer büyük bunalımlarda olduğu gibi 'ekonomide bir Kurtuluş Savaşı' verildiğini öne sürdü. Erdoğan'ın 'Kurtuluş Savaşı veriyoruz' değerlendirmesinde bulunduğu AKP iktidarının tüm bunalımlarını, KRT TV'den Eren Çaylan derledi.

İktidarı ne zaman zora girse 'Kurtuluş Savaşı' başlattı: Bu kaçıncı Erdoğan?

Bundan yaklaşık 102 yıl önce Anadolu coğrafyası, işgalci güçlere karşı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 'Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Büyük zorluklar ve büyük kayıplarla geçen 5 yılın sonunda imzalanan Lozan Antlaşması'yla Türk milleti, Başkomutanı'nın önderliğinde bu savaşın resmen galibi oldu. Ardı arkası kesilmeyen devrimler sonunda Türk halkı, Ata'sının önderliğinde yoktan var ettiği cumhuriyetle, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma mücadelesinde en ön saflarda yer aldı.

Bugün ise "Kurtuluş Savaşı" tanımı, bu ulu anlamına gölge düşürecek tarzda bir söylemle ele alınıyor. Yaklaşık 20 yıldır iktidarı elinde tutan AKP, ne zaman büyük bir bunalımla karşı karşıya gelse Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekçe olarak "Yeni bir Kurtuluş Savaşı veriyoruz" ifadelerini kullanıyor. "Kurtuluş Savaşı" söylemi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın iktidarı ne zaman zora düşse sıkı sıkıya sarıldığı bir gerekçe olarak Türkiye halkına mal ediliyor.

Yıllardır süregelen ve Türkiye ekonomisini büyük bir krizle karşı karşıya bırakacağı öngörülen Türk lirasındaki önlenemeyen değer kaybı, son günlerde hızı katlanarak rekor seviyelere ulaştı. Bunun üzerine Erdoğan, tekrar 'Kurtuluş Savaşı veriyoruz' açıklamasına sarıldı.

Peki, bu açıklama Erdoğan'ın 'Kurtuluş Savaşı' söylemini tekrarladığı kaçıncı değerlendirmesi? Erdoğan, daha önce hangi dönemlerde bu ifadeyi kullandı?

KRT TV'den Eren Çaylan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın ardı arkası kesilmeyen 'Kurtuluş Savaşı' söylemlerini derledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KRİTİİK
KRİTİİK - 2 hafta Önce

Tüm savaş tarihini incelediğimizde savaşı yöneten komutan-liderin arkasında bir başarı olayı vardır. Hele kurtuluş savaşı gibi haklı savaşların komutanlarının arkasında başarılı muharebeler vardır. Özelliikle Türk Kurtuluş Savaşını komutanların şeceresinde 20 yıllık bir fiili savaşlar manzumesi yatar.Kuvayi Milliyenin lideri yenilmiş Enver, Talat, Cemal paşalar yada Damat Ferit olamazdı. Elbetteki arkasında Çanakkale olan Mustafa Kemal Paşa nerdeyse doğal lider olacaktı ve olduda. Diğer komutanların her biri imparatorluk coğrafyasının her santiminde savaşmış komutanlardı. Yani koftiden komutan yada adamlar değillerdi. Sen 20 yılda ülkeyi çökert, ekonomiyi batır sonrada çık kurtuluş savaşı veriyoruz başkomutanda benim de. Bunu milli vicdan kabul etmez. Gayretullaha dokunur. İttihat Terakki liderliği yenildik kaçıyoruz dediler. Şimdikiler öyle bir dürüstlüğü bile millete çokgörüyorlar.

Kicini kurtarma savasi
Kicini kurtarma savasi - 2 hafta Önce

Kurtuluş Savaşıni kendisi ve ailesi icin baslatti. Türkiyeyi yiye , yiye bu hale getirdiler. deniz baykalin ve bohcalinin Allah belasini versin,

Abuzer Kadayıf
Abuzer Kadayıf - 2 hafta Önce

Suratında meymenet yok bundan memlekete ne hayır gelir kurtuluş savaşı dediği olay kaçıp kendini kurtarma savaşı gerisi laf ı güzaf...