İlker Aycı Kazakistan'dan tahliye edildi, THY çalışanları ise hala mahsur

Kaosun hakim olduğu Kazakistan'da mahsur kalan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve eşi Tuğçe Saatman'ın ülkeden tahliye edilmesinin ardından THY çalışanlarının akıbeti merak ediliyor. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Kazakistan'da mahsur kalan THY çalışanlarının mesajını sosyal medyada paylaştı ve "THY çalışanları derhal kurtarılmalıdır" dedi.

İlker Aycı Kazakistan'dan tahliye edildi, THY çalışanları ise hala mahsur

Akaryakıt zamları nedeniyle yeni yılın ilk günlerinde Kazakistan'da eylemler baş gösterdi. İlerleyen günlerde ise eylemler hükümet karşıtı hal aldı ve Kazakistan hükümetinden sert karşılık buldu. Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev halka sesleniş konuşmasında eylemleri terörist olarak tarif etti ve uyarı yapılmaksızın 'vur emri' verdiğini açıkladı. Kaosun hakim olduğu ülkede çok sayıda gözaltı yaşanırken 100'ün üstünde can kaybı da meydana geldi.

Tansiyonun yükseldiği Kazakistan'da çok sayıda yabancı da mahsur kalmıştı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da eşiyle Tuğçe Saatman ile birlikte ülkede mahsur kalmış ve bir süre sonra Türkiye'ye geri getirilmişti. Ancak Aycı tahliye edilirken Kazakistan'da kalan THY çalışanlarının tahliyesine ilişkin bir bilgilendirme yapılmadı.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan Kazakistan'da mahsur kalan THY çalışanlarının mesajını Twitter'dan paylaştı.

"THY CEO'su İlker Aycı'nın Kazakistan'da bıraktığı THY çalışanları kurtarılmayı bekliyor. Dışişleri Bakanlığı bu duruma kayıtsız kalmamalı, THY çalışanları derhal kurtarılmalıdır" diyen Özkan'a ulaşan HTY çalışanlarının mesajı ise şu şekilde:

"30 Aralık tarihinde THY CEO'su İlker Aycı ve eşi Almatı’ya gelmek için yola çıkmışlar. 31 Aralık tarihinde bu ülkede yakınlarını ziyaret eden Aycı, olaylar başlayınca 5 Ocak'ta TK-6223 TC-JDR uçağına kaptanlar, load master ve teknik personeli alıp ülkeden ayrılmıştır.

'BULUNDUĞUMUZ YERİN YAKININDA BİR KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Şu ana kadar bizi arayana soran yok. Başkonsolos Türkiye’de. Otel güvensiz. İki gün önce oteli askerler bastı. Bir önceki gün isyancılar otele geldi. Dün bulunduğumuz yerin yakınında bir kişi öldürüldü. Toplam 30 THY 19 diğer şirket personeli Kazakistan'da kaldı.

'OTELDE GÜVENLİK YOK'

İlker beyin eşinin kargo uçağı ile uçması kanunen yasak. Ayrıca uçakta 4 koltuk boş olmasına rağmen eşi hamile olan 1 pilot ve 2 kadın pilot uçağa alınmadı. İlaç kullanan kaptanların ilaçları bitiyor. Otelde güvenlik yok. Buranın istasyon müdürü ve konsolosluktan arayan yok.

'BU BİLGİLER YALAN'

Durum çok iç acıcı değil açıkcası. Ayrıca televizyonlarda ekip ulaştı diye yanlış haber yapılıyor. Bu bilgiler yalan. Saygılarımla."

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 10:14
YORUM EKLE