IŞİD yöneticisinin ifadesi ortaya çıktı: Bedelli askerlik için para biriktiriyorum

IŞİD’li Türklerin Suriye’deki yöneticisi Muhammed Cengiz Dayan’ın emniyet ifadesi ortaya çıktı. Kendisine yönelik suçlamaları reddeden Dayan, bedelli askerlik için para biriktirdiğini söyledi.

IŞİD yöneticisinin ifadesi ortaya çıktı: Bedelli askerlik için para biriktiriyorum

IŞİD'li Türklerin Suriye'deki yöneticisi olduğu iddia edilen Muhammed Cengiz Dayan’ın emniyet ifadesi ortaya çıktı.  

ANKA'nın aktardığına göre IŞİD tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde düzenlenen canlı bomba saldırısıyla da bağlantılı olduğu ileri sürülen Dayan, emniyetteki ifadesinde örgüte ilişkin “Ben böyle bir örgütü tanımıyorum” dedi. 

ANKA'nın aktardığına göre Dayan, 10 Ekim katliamına ilişkin olarak da “İlgi ve alakam yoktur. Bu olayı insanlık ve katliam suçu olarak lanetliyorum. Bu konuda herhangi bir bilgim olursa vatandaşlık görevimi yapmaya hazırım” ifadesini kullandı.

“GÜVENLİK GÜÇLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Dayan, “İfadenize eklemek istediğiniz başka bir husus var mı” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bu olayla alakalı olarak ölmediğimden ve başıma bir şey gelmediğinden dolayı Allah’a şükrediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni seviyorum. Güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. Onların başarılı olmasını istiyorum. Olayla alakalı mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. 2010 yılında, o dönem çalışan polisler bana kumpas kurdular. Beni gözaltına aldılar. Tutuklandım. Bu yüzden askere gidemedim. O dönem bana kumpas kuran polislerin açığa alındığını biliyorum. Bu olayın da bu tarz olayların da olmasından korkuyorum.

'SAHTE KİMLİĞİ TAŞIMAMIN SEBEBİ BUDUR'

2010 yılında bu kumpas kurulduktan sonra oluşan psikolojiden dolayı asker olmak ve elime silah almak, terör örgütü tarafından öldürülmekten korkuyorum. Para biriktirip bedelli (askerlik) yapacağım. Sahte kimliği taşımamın tek sebebi budur.”

POLİSLE GİRDİĞİ SİLAHLI ÇATIŞMA SONUCU YAKALANDI

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada, Muhammed Cengiz Dayan'ın da dosyası girmişti. Dosyada yer alan belgelerde; Dayan’ın yakalanmamak için polise ateş açtığı ve yakaladığı araçta 2 adet tabanca ve 532 adet mermi ele geçirildiği görüldü.

10 Ekim katliamı sanığı olan ve ‘insanlığa karşı suç işlemek’ suçundan yargılaması süren Erman Ekici, katliamın öldürülen organizatörü Yunus Durmaz ve Dayan’ın, Antep’teki dosyada beraber yargılandığı anlaşıldı.

Ekici, bu dosyadan ‘delil yetersizliği’ nedeniyle beraat ederken Dayan, 10 yıl 10 ay 37 gün hapis cezası almıştı.

YORUM EKLE