'İsmet İnönü'nün öyle bir sözü yok'... Meclise taşındı: Tutanaklara bakılsın

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Mayıs günü Yassıada’da yaptığı konuşmada 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün o süreçte TBMM’de yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunduğu sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

'İsmet İnönü'nün öyle bir sözü yok'... Meclise taşındı: Tutanaklara bakılsın

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Mayıs günü Yassıada’da yaptığı konuşmada 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün o süreçte TBMM’de yaptığı bir konuşmaya atıfta bulunduğuna dikkati çekerek, “İnönü’ye atfedilen bu sözler TBMM tutanaklarında yer almıyor. O kadar çaresizler ki söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi göstermeye ihtiyaç duyuyorlar. İsmet İnönü’nün TBMM Genel Kurul tutanaklarında demokrasiye vurgu yapan, darbe olasılığına karşı duran onlarca sözü varken, söylenmemiş sözleri tüm ülkeye söylenmiş gibi göstererek, yakın siyasi tarihi değiştirmeye çabalayan bir algı içine girdiler” ifadesini kullandı. Özel, konuyu TBMM gündemine taşıdığını da açıkladı.

CHP’li Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ayrı ayrı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergelerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 27 Mayıs 2021 Perşembe günü partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, İnönü’nün söylediğini iddia ettiği bazı ifadeler kullandığını anımsattı. 

Özel, “Tayyip Erdoğan’ın 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye atfen kullandığı bu cümleleri tarihçiler daha önce duymadıklarını ifade etmişlerdir. TBMM Genel Kurul tutanakları incelendiğinde İsmet İnönü’nün 1960 yılı içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmalarda, bu cümleler yer almamaktadır. Tam tersine, Genel Kurul tutanaklarında İsmet İnönü’nün demokrasinin önemine vurgu yapan konuşmaları bulunmaktadır” ifadesini kullandı. Özel, bu konuşma yapıldıysa ne zaman yapıldığını sorarak, ilgili Tutanak Dergisi’nin tarafına iletilmesini talep etti. Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a da, “Yapılmayan bir konuşmayı yapılmış gibi göstermeye neden ihtiyaç duyulmuştur?” sorusunu yöneltti.

YAKIN SİYASİ TARİHİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Özel, önergelerine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmada İnönü’ye atfedilen bu sözler TBMM tutanaklarında yer almıyor. O kadar çaresizler ki söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi göstermeye ihtiyaç duyuyorlar. İsmet İnönü’nün 27 Mayıs öncesi Genel Kurul tutanaklarında demokrasiye vurgu yapan, darbe olasılığına karşı duran onlarca sözü bulunmaktadır. İnönü 27 Mayıs darbesi sonra da siyasi idamların gerçekleşmemesi için çok yoğun bir çaba içine girmiştir. Bütün bu çabalar ve siyasi duruş ortadayken, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı söylenmemiş sözleri tüm ülkeye söylenmiş gibi göstererek, yakın siyasi tarihi değiştirmeye çabalayan bir algı içine girmiştir. Sürekli darbecilikle ve teröristlikle itham ettiği partimizin tarihinde bir toplu iğne ucu kadar hukuk dışılığa çıkış bulamayan Tayyip Erdoğan, çareyi yalana başvurmakta bulmuştur. Bu açık kusurlu hali deşifre ediyoruz. Vatandaşlarımızdan Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkan her sözün gerçek olup olmadığını kontrol etmeye davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

1. İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından TBMM’de böyle bir konuşma yapılmış mıdır? 

2. Yapıldıysa bu konuşma hangi gün, hangi birleşimde yapılmıştır? 

3. Yapıldıysa neden TBMM Genel Kurul tutanaklarına yansımamıştır? 

4. Bu konuşma yapıldıysa yer aldığı Tutanak Dergisi’nin bir örneğini paylaşabilir misiniz?

Erdoğan, İnönü'den "“CHP’nin Milli Şef diye yere göğe sığdıramadığı" diye bahsetmişti. Devamında CHP'ye yüklenen Erdoğan, "CHP artı ordu eşittir darbe diye kurulan denklemin sahipleri bu faşist zihniyetlerini pervasızca sergilemekten de çekinmemişlerdir" suçlamasında bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

"CHP'nin 'Milli şef' diyerek yere göğe sığdıramadığı İsmet İnönü'nün 27 Mayıs darbesinin hemen öncesinde TBMM'de yaptığı bir konuşmayı paylaşmak istiyorum" ifadesini kullanmıştı. 

Erdoğan, İnönü'ye ait olduğunu öne sürdüğü konuşmayı okumuştu. 

O konuşma şöyleydi: 

''Buraya gelirken dışarıda Meclis binasını kuşatmış bir tabur asker gördüm. Başlarında genç bir binbaşı vardı. Sizler, benden korkuyorsunuz ama dışarıya getirdiğiniz askerleri kumanda eden binbaşıdan da korkuyorsunuz. Korktuğunuzu, ona güvenmediğinizi ispat etmek için size şöyle bir teklifim var. Çağırın binbaşıyı, beni alıp götürmesini söyleyin. Bakalım emrinize itaat edecek mi? Size bunun aksi bir teklifim de var. Binbaşıyı ben çağırayım ve Meclis'i feshettireyim. Bunu ister misiniz? İhtilal olacak ve siz bundan kurtulamayacaksınız."

Tarihçi Sinan Meydan, konuya ilişkin "Yıllardır bu konu hakkında çalışmalar yaptım. Bilinen kaynaklarda böyle bir konuşma yok. Ayrıca bu bir meclis konuşmasıysa halka açık olan tutanaklarda mutlaka olması gerekir. Binlerce tarihçi bu tutanakları çalıştı o dönemi anlatmak için.

Herkesin bu kadar önemli bir konuşmayı atlamış olması çok olası değil. Bu, İnönü’nün üslubuna da hiç benzemiyor. O dönemi yaşayan Altan Öymen ile de konuştum o da çok şaşırdığını böyle bir konuşmayı hatırlamadığını söyledi" ifadelerini kullandı. 

Tarihçi Cemil Koçak ise Erdoğan'ın İnönü'den atardığını öne sürdüğü sözler için, "Yok diyemem var diyemem ama bu kadar sene çalıştım görmedim. Belki bir kitapta kaynağını belirtmeden birileri yazmış olabilir. Duymadım, duyan olabilir. Bizi ikna edecek şekilde ortaya koyarsa biz de çalışmalarımızda değerlendiririz'' diye konuştu. 

YORUM EKLE