İstanbul Sözleşmesi eylemi başlamadan polisten kadınlara tehdit

Tokat’ta İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı "Kararı Geri Çek, Sözleşmeyi Uygula" diyerek yapacak eylem polis tarafından engellendi. Polisle, eylemci kadınlar arasındaki diyalog dikkat çekti.

İstanbul Sözleşmesi eylemi başlamadan polisten kadınlara tehdit

İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı, tek bir kişinin kararı ile feshedilmesi kararının ardından, Türkiye’nin dört bir yanında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri'nin eylemleri devam ediyor.

Bugün Tokat’ta İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı "Kararı Geri Çek, Sözleşmeyi Uygula" diyerek yapacak eylem polis tarafından engellendi. 

Eylem çin toplanan kadınlar daha eylem başlamadan "izinsiz gösteri ve yürüyüş yapma" bahanesiyle polis ablukasına alındı. 7 kadın gözaltına alındı.

Eylemci kadınlarla güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. Bir görevli kadınlara, "Çocukların başını yakma" dedi. Eylemci bir kadın ise, 'neden tehdit ediyorsunuz? Hangi kanuna dayanarak bizi tehdit ediyorsunuz' diye sordu. 

İşte o görüntüler:


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri tarafından yapılan açıklamada, "Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Kadınları değil katilleri durdurun, mücadelemizi asla engelleyemezsiniz" denildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER