İstismarcı babaya verilen velayet geri alındı, baba tutuklandı

İzmir'de 3 ve 5 yaşındaki çocukların velayeti istismarcı babadan alınarak anneye verildi. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından istismarcı babanın tutuklandığı açıklandı.

İstismarcı babaya verilen velayet geri alındı, baba tutuklandı

İzmir’de babası tarafından cinsel istismara uğradığı yönünde hakkında uzman psikolog raporu bulunan 5 ve 3 yaşındaki iki kardeşinin velayeti mahkemece babaya verildi. 

Velayetin istismarcı babaya verilmesinin ardından anne ise çocuklarını yanına alarak şehir değiştirmek ve eski AKP gençlik kolları başkanı da olan babadan çocuklarını gizlemek zorunda kaldı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği geçtiğimiz günlerde annenin davasını üstlendi. Dernek avukatlarının mücadelesi sonuç verdi ve bugün baba İzmir’de yakalandı ve çocukların velayeti anneye verildi.

Dernek Twitter hesabından "İzmir’den müjdeli haberimiz var. Derneğimiz, istismarcı baba hakkında yakalama kararı çıkartarak velayeti annenin almasını sağladı. Çok sevinçliyiz" diye duyurdu.

Daha sonra dernek tarafından yapılan açıklamada ise istismarcı babanın tutuklandığı duyuruldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak İzmir’de babası tarafından istismar edilen 5 yaşındaki küçüğün davasını gönüllü olarak üstlendik. Küçük çocuğuna karşı istismarda bulunan baba tutuklu yargılanıyor.

Derneğimize başvuran anne bu yılın başından bu yana çocuklarının yeniden istismar edilmesini önlemek için saklanmak zorundaydı. Çünkü yargı sistemi istismarı engellemek ve anne ile çocuğu korumak için hiçbir şey yapmadı.

Yaşananları ispatlayarak istismarcı baba hakkında yakalama kararı çıkartılmasını ve küçüğün velayetini annenin almasını Av. Barış Özbay ile Av. Özgür Baykal’ın emekleri sayesinde sağladık.

Eski AKP Gençlik Kolları Başkanı olan ve bölgedeki nüfuzunu kullanan istismarcı baba cezasını çekecek.

Tutuklu yargılanacak olan istismarcının Türk Ceza Kanununun 103.maddesi uyarınca çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan hapsi istenmelidir.

Tüm basın emekçilerini ve kamuoyunu anne ve küçük çocuklarımızın yanında olmaya çağırıyoruz."

YORUM EKLE