İYİ Parti'den peş peşe 'fezleke' açıklaması

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, "Biz terörle mesafesizliğe yargılanma yolunun açılmasını istiyoruz" dedi. Sözcü yazarı KRT programcısı İsmail Saymaz, Ağıralioğlu'nun açıklamalarını İYİ Partili isimlere sordu.

İYİ Parti'den peş peşe 'fezleke' açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Büyükçekmece ve Esenyurt'ta esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretler sırasında kendisine eşlik eden İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, HDP'lilerle ilgili hazırlanan fezlekelerle ilgili konuştu.

Ağıralioğlu, "Hassasiyetimiz şu, Türkiye hukuk ülkesi. Türkiye'de kanun çiğnendiği zaman hukuk devreye girsin. Hukuk siyasete de nezaret etsin. Yani memlekette siyasetçiler hukuku değil, hukuk siyasetçileri kontrol etsin. O yüzden bu süre içerisinde Türk mahkemelerinin inisiyatifine, Türk mahkemelerinin kurallarının İhlal edilip edilmediğine dair açılan alanda biz her zaman devletin milletin beraberliğinden yanayız. Bu mevzuyla ilgili terör mevzu olunca İYİ Parti'nin siyasi koordinatları hep milletinden devletinden yana.

Bir yere kadar mücadele, bir yere kadar siyasi kavga, bir yerden sonra İYİ Parti'nin safı Ay-yıldızlı al bayrak tarafıdır. Şunun bilinmesi lazım Türkiye'de hiç kimseye partisinden dolayı değil, hiç kimseye meşrebinden dolayı değil, kuralı ihlal etti diye hukuk müdahale etmelidir.

Yani bu memlekette siyasi bölücülüğün önüne geçilmek isteniyorsa yapılacak en esaslı iş adalet mekanizmasını doğru çalıştırmaktır. İYİ Parti olarak biz bu siyasi çerçevenin içerisinde kalarak siyaset yapacağız" ifadelerini kullandı.

"TERÖRE KARŞI VERİLECEK EN İYİ CEVABIN ADALET OLDUĞUNA İNANIYORUZ"

"Teröre karşı verilecek en iyi cevabın adalet olduğuna inanıyoruz" diyen Ağıralioğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Terörle mücadelede devletin, milletin elindeki en kuvvetli silahın adalet olduğuna inanıyoruz. Memlekette birbirinden farklı siyasal eğilimleri birbirinden farklı dünya görüşlerini birbirinden farklı hissiyatları bir arada tutabilecek şeyin de adalet olduğuna inanıyoruz.

Dolayısıyla İYİ Parti her şartta adaletten yana taraf olacak. Fezlekeler gelince, genel olarak terör hassasiyetimiz bizim şiddetin gölgesinde siyaset yapılmasının önüne geçilmesi lazım. Ama orada bir kıymet var ölçü var onu unutturmamamız lazım.

Yüce ve müberra dinimiz bize buyurdular ki emirlerinde, 'Bir topluluğa olan kızgınlığınız sizi adaletsiz yapmak imkanıyla karşı karşıya bırakmasın.' Yani bir topluluğa olan gareziniz, kininiz yüzünden adaletsizlik yapmayın.

Dolayısıyla biz her şartta herkesin adaletinden emin olacağı bir ülke hayali kuruyoruz. Bu hayalin içerisinde İYİ Parti milletine devletine sorumluluklarını taşıyacak.

Fezlekeler gelecek, terörle ilgili hassasiyetimizi defalarca ısrar ettik, izah ettik. Grup kararı alınmıyor biliyorsunuz bu süreçte. Ama bizim bu mevzuda ahengimizle ilgili hiçbir sıkıntı yoktur. İYİ Parti siyasi koordinatları belli bir partidir, devletin milletin tarafında yer alırız. Fezlekeler gelecek biz terörle mesafesizliğe yargılanma yolunun açılmasını istiyoruz"

İSMAİL SAYMAZ İYİ PARTİLİLERE SORDU

Sözcü yazarı KRT TV programcısı İsmail Saymaz, Ağıralioğlu'nun açıklamasını İYİ Partili isimlere sordu.

Saymaz'ın konuyla ilgili bugünkü yazısı şöyle:

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, önceki gün katıldığı TV yayınında HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy vereceklerini söyledi.

Bu görüşü İYİ Parti'nin iki kritik ismine sordum.

Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın “Bu konuda bir araya gelip de alınmış bir karar yok. Gündeme gelmiş, tartışılmış ve konuşulmuş değil. Yavuz Bey herhalde öyle karar çıkacağını düşünüp söylemiştir. Tahmin yapmıştır. Partinin bir kararı bulunmuyor” dedi.

“Sizin kararınız ne olacak?” diye sordum.

Aydın, “Önden bir şey söylemek mümkün değil. Fezlekelerin içeriğini bir göreceğim” diye yanıt verdi.

Meral Akşener'in Siyasi Başdanışmanı olan İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Kurumsal bir görüş olsa haberimiz olurdu. Fezlekeler terörle ilişkili olduklarını ortaya koyuyorsa evet deriz. Kobani konusunda geliyorsa açılım sürecinde işe bulaşan herkesinki gelsin. Ak Partililer dahil. Onlara da oy verelim” diyor.

YORUM EKLE