İzmir'de kadınlardan Erdoğan’a dondurmalı protesto

İzmir'de, İstanbul Sözleşmesi için eylemde kadınlar Erdoğan’ı dondurma yiyerek protesto etti. Ankara'da ise kadınlar Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti, Sözleşmeye taraf olunmasını istedi.

İzmir'de kadınlardan Erdoğan’a dondurmalı protesto

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı yapılan eylemde kadınlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sandalyede bacak bacak üstüne atıp dondurma yiyerek protesto etti.

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı her hafta yaptıkları nöbet eylemini 7’nci haftasında da sürdürdü. Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar, “İstanbul sözleşmesi bizim vazgeçmeyeceğiz” pankartı açtı. Eylem boyunca kadınlar “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz “, “Hayatlarımızdan, hayallerimizden vazgeçmiyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganları attı.

KATİLLERİN İSİMLERİ TEŞHİR EDİLDİ

Artan şiddet ve kadın katliamlarına dikkat çekilen eylemde, gasp edilen haklara karşı sokaklarda mücadelenin yükseltileceği vurgulandı.Her hafta katledilen kadınların öykülerinin paylaşıldığı eylemde bu hafta kadınları katleden erkeklerin isimleri tek tek okunarak, “katil” sloganları yükseldi.

DONDURMALI TEPKİ

Kadınlar eylemde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 6 Haziran’da İstanbul Beylerbeyi'nde uğradığı dondurmacıda korumaları tarafından dondurma yediği sırada bacak bacak üzerine atan kadınların uyarılmasına tepki gösterdi. Buna karşı kadınlar sandalyelerde bacak bacak üzerine atıp, dondurma yiyerek Erdoğan’ı protesto etti. Eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu.

ANKARA'DA KADINLAR: BELEDİYE SÖZLEŞMENİN TARAFI OLMALI

Ankara Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, belediyeden İstanbul Sözleşmesi'ni yönetmeliklerinde uygulamasını talep etti.

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu, İstanbul Sözleşmesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğinde uygulanması istemiyle belediye yöneticileriyle buluştu.

Kampanya adına konuşan Esma Çağlak, Büyükşehir’in uygulamalarında İstanbul Sözleşmesi’ne dair çeşitli düzenlemeler yapılmasını istediklerini dile getirdiklerini aktardı. Çağlak, kreş açma, kadın sığınaklarının arttırılması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin büyükşehir yönetmeliğinde yer alması gibi çeşitli uygulamaların Ankara Büyükşehir Belediyesinin yönetmeliğinin bir parçası olması için adımlar atılmasına dair taleplerini ilettiklerini ifade etti. Belediyenin taleplerini uygulayacaklarını aktaran Çağlak, “Belediyede, aslında İstanbul Sözleşmesi’nin bir tarafı olmaları gerektiğini, kadınların ve LGBTİ+ların yaşam hakkını gasp eden iktidarın karşısında ‘Biz İstanbul Sözleşmesini uygulayan bir belediyeyiz, bunu sahipleniyoruz’ diyerek kadınların ve LGBTİ+ların yanında olması gerektiğini ilettik” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE