Jandarma kontrolünde servis şoförü pozitif çıktı

Antalya'da ilki yapılan uygulamayla servis şoförünün uyuşturucu kullandığı belirlendi. Jandarma ekiplerinin ilk kez yaptığı uygulamayla birlikte bir okul servis şoförünün uyuşturucu testi pozitif çıktı. Tükürük örneğiyle yapılan test sonrasında soruşturma başlatıldı.

Jandarma kontrolünde servis şoförü pozitif çıktı

Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Trafik Şube Müdürlüğü timleri, 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonununda bir uygulamayı ilk defa hayata geçirdi. Ekipler, okulların açılmasıyla okul servisi şoförlerine yönelik alkol ve uyuşturucu testi yaptı. Denetimlere jandarma narkotik köpeği Elyaf da katıldı.

Alkolmetre üfletilen şoförlere ayrıca uyuşturucu testi yapıldı. Şoförlerden alınan tükürük örneği bir kite damlatılıyor.

10 DAKİKADA UYUŞTURUCU TESTİ

Yaklaşık 10 dakikada sonuç veren özel bir cihazla da vücutta uyuşturucu madde bulunup bulunmadığı inceleniyor. Kemer Ulaştırma Hizmetleri Odası Genel Sekreteri Nedim Değirmenci;

"Bugün burada jandarmamız ile okul servis araçlarını denetlemek için bulunuyoruz. Geçen yıllarda rutin kontroller yapılıyordu ama bu yıl ilaveten uyuşturucu testi de yapılmaya başlandı. 

test-1.jpg

Kendilerine böyle bir imkanı bize sundukları için çok teşekkür ediyorum. Her şey çocuklarımızın güvenliği için, onların daha güzel, daha iyi eğitim alabilmeleri için bu uygulama yapılıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

"DAHA ÖNCE TESTLERİ KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPIYORDUK"

Göynük Fen Lisesi okul servisçilerinden Mustafa Demirdağ, "2021- 2022 eğitim ve öğretim yılı ilçemize ve ülkemize hayırlı olsun. Burada daha önce servis kaptanları olarak uyuşturucu ve alkol testini kendi imkanlarımızla yaptırıyorduk. Sağ olsun, jandarma ekiplerimiz burada uygulama yapıp testi bizzat yapıyor. Onlara çok teşekkür ediyorum. Sonuçta bizler geleceğin nesillerini taşıyoruz." diye konuştu.

BİR ŞOFÖRÜN UYUŞTURUCU TESTİ POZİTİF

Öte yandan Antalya genelinde ilk kez gerçekleştirilen çalışma kapsamında adı ve bulunduğu ilçe açıklanmayan bir servis şoförünün uyuşturucu testinin pozitif çıktığı belirtildi.

pozitif-test.jpg

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Alınan örnekte 'Amfetamin' uyuşturucu maddesi tespit edilen şoförle ilgili soruşturma başlatıldı. Test sonucunun adli tıptaki incelemede de pozitif çıkması durumunda, şoförün 5 yıl boyunca ehliyetine el konulacağı ve 6 bin 909 lira cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Sonuç çıkana kadar şoförün servis yapmasına izin verilmediği de kaydedildi.

YORUM EKLE