Jandarmada 'Atatürk' mü 'Vahdettin' mi?' tartışması

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Öğretim Başkanlığı’nda padişah Vahdettin nedeniyle çıkan tartışma disiplin kuruluna taşındı. Jandarma Yüzbaşı C.H'ye, Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş C. D.’ye ceza verildi.

Jandarmada 'Atatürk' mü 'Vahdettin' mi?' tartışması

Son padişah Vahdettin'e "hain" dediği öne sürülen Jandarma Yüzbaşı C.H'ye, Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş C. D.’nin, "Atatürk'e hakaret" ederek yanıt verdiği belirtildi. Disiplin soruşturması sonunda yüzbaşı C.H, 10 gün aylık kesintisiyle cezalandırılırken, astsubay C.D'nin cezalandırılmasına yer olmadığına karar verildi. Odatv'ye konuşan kaynaklar, astsubayın bir tarikat mensubu olduğu, yine üst rütbeli aynı tarikat mensupları tarafından kollandığını öne sürdü. 

Odatv'den Caner Taşpınar'ın haberine göre  , Jandarma Yüzbaşı C. H., öğretmenlerin çalışma odasında, 12 Kasım 2021 Cuma günü, Osmanlı dönemine ilişkin tarihsel bir konuşma yaptı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutku’na atıf yaparak son Osmanlı padişahı Vahdettin’e “hain” dedi.

Yüzbaşı C.H'nin bu sözlerine tepki,  Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş C. D'den geldi. “Padişahlara hain diyen haindir” dedi. Bu sözler üzerine tartışma yaşandı.

Disipline konu olan tartışmada, Yüzbaşı C. H. savunma yaptı ve Başçavuş C. D.’nin hem Mustafa Kemal Atatürk’e hem de şahsına hakaret ettiğini belirtti. Kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlaması yöneltilen Yüzbaşı C. H. iftira atıldığını ifade etti.

“BANA HAİN DİYENİN ANASINI SİNKAF EDERİM”

Yüzbaşı C. H. savunmasında, olayı şöyle anlattı:

“Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş M. Ü. ile sohbet ettiğim esnada, Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş C. D. isimli askeri personelin aniden araya girerek, sahsım ile TSK gelenekleri ast, üst münasebetlerine çok da uymayan bir tavırla muhatap olması, şahsıma yönelik hakarette ve hiçbir gerçekliği olmayan ithamlarda bulunmasının yanı sıra başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Mücadele kahramanlarına yönelik olarak hakarette bulunması, üstü konumunda olan bir subay olan şahsıma yönelik kin ve nefret içerikli, sözler ile karşılık vermesi neticesinde, kendimi sözlü olarak savunmamdan ibarettir. Olay esnasında, hiçbir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmemiş, Astsubay Kıdemli Başçavuş C. D.’ye yönelik dövme ve hakaret girişimim de olmamıştır. Soruşturmaya konu olay bir önceki savunmalarında da belirttiğim şekilde gerçekleşmiştir. Aksi anlatımların hepsi soruşturma başladıktan sonra Başçavuş C. D. ve şahit gösterdiği arkadaşları tarafından suçtan kurtulmaya yönelik kurgulamalar ve iftiralardan ibarettir.

Bahsettiğim hukuksuz işler ile usulsüz soruşturmanın amacının, şahsımı cezalandırmak isteyen kişiler arasındaki aidiyet bağı da gözetildiğinden, örgütlü olacak şekilde, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarına ve şahsıma yönelik hakaret eden Başçavuş C. D.’yi korumak olduğunu düşünüyorum. Disiplinsizlik olayı öğrenme ve tespit tutanağından anlaşılacağı üzere, olay esnasında Türk ordularının ebedi Başkomutanı Atatürk’ün Nutku’nda geçen ifadelerle ve atıfla Vahdettin’e ‘hain’ demem üzerine, çalışma masasındaki işi bırakarak bana laf attığı, şahsıma yönelik ‘padişahlara hain diyen haindir’ dediğini, benim de bunun üzerine ‘bana hain diyenin anasını sinkaf ederim’ dediğimi bizzat kendileri kabul etmiştir. Yani kendi tuttuğunuz tutanaktan da anlaşılacağı üzere benim sözlerim tamamen değerlerime hakaret eden kişilere yöneliktir ve tamamen kendimi savunmaktan ibarettir.”

banner112
ON GÜN AYLIKTAN KESME CEZASI

Yüzbaşı C. H. ile Başçavuş C. D. arasında yaşanan tartışma, disipline taşındı. Disiplin soruşturmasının ardından Yüzbaşı C. H.’ye on gün aylıktan kesme cezası verildi.

Başçavuş C. D. yönünden ise “Amir veya üstüne hakaret etmek” ve “Amir ve üstlerini dövmeye teşebbüs etmek” suçlamalarından yürütülen soruşturmada delil yetersizliği gerekçe gösterilip cezalandırılmasına yer olmadığı kararı verildi. 

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME EMRİNİ KİM VERDİ?

Ayrıca, Yüzbaşı C. H. geçici görevlendirme ile görevden alınıp ikinci bir emre kadar Ankara Jandarma İl Komutanlığı emrine verildi.

Yüzbaşı C. H., Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne kararın hukuksuz olduğu gerekçesiyle başvurdu ve mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Yürütmeyi durdurma kararında, “ikinci bir emre kadar” denildiği, belirsiz bir süre ile geçici görevlendirme olamayacağı için görevlendirme iptal edildi.

Mahkemenin kararıyla aynı gün, Yüzbaşı C. H., bu kez süre belirtilip “üç ay süreyle” denilerek Ankara Jandarma İl Komutanlığı emrine verildi.

Bu karar, “mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını uygulamamak üzere alındığı” şeklinde yorumlandı. Kararın arkasında ise üst rütbeli A. Ç.’nin olduğu öne sürüldü.

Odatv'ye konuşan kaynaklar, bu kararın arkasında bulunan üst rütbeli subaylar ile astsubay C.D'nin aynı tarikata mensup olduklarını öne sürdü. İddiaya göre o tarikat ise Menzil tarikatıydı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 3 ay Önce

Milli mücadeleye katılmayana,hadi en kibar ifade ile korkak diyelim.Peki bu mücadeleye katılan memleketini, milletinin namusunu ve onurunu kurtarmak için canını ortaya koyan Türk Çocuklarının (KUVAYİ MİLLİYE ) karşısına ingilizlerin emri ile paralı askeler den oluşan bütün silahlarını ingilizlerin verdiği ordu çıkaran ve bu istiklal mücadelesini yok etmeye çalışan TÜRK ün tarih sahnesinden silinmesi için çalışana en kibar ifade ile HAİN denir.Günümüzde bunun tersini söyleyen vatan haini değilse konuyu anlamamış demektir.

FG
FG - 3 ay Önce

Vahdettin in İstanbul'daki İngiliz kumandana yazdığı iltica talep mektubunu ve İngiliz gemisi ile kaçış fotoğraflarını tekrar yayınlayın.

Ahmet Burak
Ahmet Burak - 3 ay Önce

İşte bir cemaatten ayıklandığı sanılan ve başka cemaatlerle de ele geçirilmeye çalışılan, kozmik odası açık casusluk faaliyetiyle darmadağın edilen Türk Ordusunun düşürüldüğü durum. Sebep olanlar kahrolsunlar.

Osman Çelebi
Osman Çelebi - 2 ay Önce

İngiliz işgal kuvvetleri komutanına batık impatorluğun başkentinin anahtarını vererek ingiliz zırhlısıyla ülkeyi terk edene ne denirse sultan vahdettin o'dur. Yüzbaşı bir tarikat komplosuna kurban edilmiş ve asıl disiplinsizler korunmuştur. TSK'nın düştüğü
durum içler acısı bir
ibret örneğidir.

SIRADAKİ HABER