Kadir Şeker'in kurtardığı kadına uyuşturucudan hapis cezası

Konya'da fen lisesi öğrencisi Kadir Şeker'in kurtardığı kadın olarak bilinen Ayşe Dırla ve cezaevinde evlendiği eşi Murat Hanlı, "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 15'er yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Kadir Şeker'in kurtardığı kadına uyuşturucudan hapis cezası

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, geçtiğimiz yıl Kasım ayında, Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi'nde şüphe üzerine bir ticari taksiyi durdurmuş, otomobilde yapılan aramada arka ve ön sağ koltuk arasındaki paspas üzerinde 900 gram eroin ele geçirilmişti.

KADİR ŞEKER’İN KURTARDIĞI KADIN ÇIKTI

Şüphelilerden biri, Kadir Şeker olayının en önemli tanığı Ayşe Dırla çıkmış, Dırla ve yanında bulunan sevgilisi Murat Hanlı gözaltına alınmıştı. İki şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, haklarında 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sevgililer cezaevinde evlenmişti.

MAHKEME CEZA YAĞDIRDI

İfadelerinde uyuşturucuyu kendilerinin kullandığını, eroini de aldıkları yere geri götürmek istedikleri sırada yakalandıklarını söyleyen sanıkların ikisi de cezadan kurtulamadı. Sabah'ın haberine göre; mahkeme, Ayşe Dırla ve Murat Hanlı'yı “uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet uyuşturucunun eroin olması nedeniyle cezalarını yarı oranında artırarak 18 yıla çıkardı. Eşlerin cezaları iyi hal hükümleri uygulanarak 15 yıla düşürüldü.

Heyet ayrıca her iki sanığa 5 bin gün karşılığı olarak 100'er bin lira adli para cezası ödemelerine hükmedip, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Bu arada Murat Hanlı hakkında hırsızlık suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün kesinleşmiş hapis cezası olduğu da kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Konya'nın Selçuklu ilçesinde 5 Şubat günü yaşanan olayda Antalya'dan Konya'ya gelip yerleşen Ayşe Dırla ve Özgür Duran çifti arasında birlikte yaşadıkları evde tartışma çıktı. Ayşe Dırla evden çıkıp, Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı'na geldi. Dırla'nın peşinden parka gelen Özgür Duran, iddiaya göre sevgilisiyle tartışmasını sürdürdü. O sırada parktan geçen fen lisesi öğrencisi Kadir Şeker de kadının dövüldüğünü sanarak olaya müdahale etmek istedi. Çıkan arbedede, Şeker'in elindeki bıçak, Duran'ın kalbine saplandı. Özgür Duran, hayatını kaybederken Kadir Şeker, gözaltına alınmış,  adliyeye sevk edildikten sonra çıkarıldığı mahkemece 'kasten adam öldürme' suçundan tutuklanmıştı.

Daha sonra dava kapsamında yargılanan Şeker'e 'Kasten adam öldürme' suçundan önce müebbet hapis cezası verildi. Ardından bu ceza suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 15 yıla indirilmişti. Duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 12,5 yıla düşürdü. 

YORUM EKLE