Kalıcı yaz saati uygulaması değişiyor mu? Bakan Dönmez'den açıklama

CHP'li Burak Erbay, sabit yaz saati uygulamasıyla ilgili soru önergesi vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kalıcı yaz saati hakkında konuştu.

Kalıcı yaz saati uygulaması değişiyor mu? Bakan Dönmez'den açıklama

Türkiye'de 2016'da yaz-kış saati uygulamasını kaldırıldı ve kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmişti. Yasal düzenlemeyle kalıcı hale getirilen yaz saati uygulaması hem vatandaşlar tarafından hem de siyasiler tarafından tartışılmaya devam ediliyor. Kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP milletvekili Burak Erbay'ın soru önergesine yanıt verdi. 

Düzenlemeyle kalıcı hale getirilen kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili olarak CHP'li Burak Erbay'ın soru önergesine yanıt veren Bakan Dönmez şunları söyledi:

"Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL'dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021'den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır."

YORUM EKLE