Kapanmada mağazaların açılmayacağını gerekçe gösterip bayram primlerini kestiler

Mağaza zincirinin 2023 hedefini 2021'de tutturan çalışanlara 'bayram hediyesi' prim kesintisi oldu.

Kapanmada mağazaların açılmayacağını gerekçe gösterip bayram primlerini kestiler

Pandemi sürecinin başından beri kapanmada da, ‘normalleşme’ süreçlerinde de hak gaspına maruz kalan çalışanlar ‘tam kapanmada’ yine sorun yaşıyor.

Pandemi sürecinde üretim rekorları kıran LC Waikiki, kapanma sürecinde mağazaların açılmayacağını gerekçe göstererek işçilerin bayram primlerinin verilmeyeceğini açıkladı. 

Prim kesintisine karşı imza toplamaya başlayan işçiler, “Biz o bayram primlerini hesap ederek çağırdıkları mesaiye kalmamazlık yapmadık. Rapor almadan, devamsızlık yapmadan çalıştı. Şimdi ‘Bayram primi verilmeyecek’ diyorlar” diye tepki gösterdi.

‘GİYİM ÇEKLERİNİ DE KESTİLER’

Evrensel’den Murat Uysal’ın ulaştığı bir depo işçisi, “Pandemide servetine servet katan, ülkenin dokuzuncu zengini olan Mustafa Küçük’ün üç kuruşluk bayram primimizi gasbetmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın gözü korkutulmaya çalışılıyor ancak daha kaybedecek neyimiz kaldı. Bu kesintiye de izin verirsek çıplak ücretimiz kalacak elimizde. Giyim çeklerini de kestiler, buradaki işçilerin hepsi çocuklarının bayramlığını o çeklerle alıyordu. İmkan var mı verdikleri ücretle giyime harcama yapmaya” şeklinde konuştu.

Şirketin 2023 hedeflerini 2021’de tamamladıklarını söyleyen depo işçisi kendilerine sabır dileyen mesajlar yollandığını belirterek, “Ramazan ayında işçinin bayram primine el uzatıyorlar. Bayramda çocuklarına alacağı kıyafetlerin çeklerini kesiyor. Sonra gönderilen mektuplarda sabretmemizi, Allah’ın izniyle bu zor günleri de atlatacağımızdan bahsediyorlar” dedi.
 

YORUM EKLE