Kartal'da Neşet Ertaş vefatının 9. yılında türkülerle anıldı

Kartal Belediyesi, vefatının 9. yılında Neşet Ertaş için unutulmayacak bir anma programı düzenledi.        Kartal Kitap Fuarı’nın da ilk gününe denk gelen etkinlikte belgesel yapımcısı, Gazeteci ve Yazar Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” belgeseli ile merhum sanatçının birbirinden ilginç ve hüzünlü yaşam serüveni katılımcılarla buluşurken, sanatçı Cem Çelebi’nin yorumuyla ‘Abdaldık’ geleneğinin son büyük temsilcisinin türküleri, Kartallılara duygu dolu anlar yaşattı.

Kartal'da Neşet Ertaş vefatının 9. yılında türkülerle anıldı

1950’li yıllardan itibaren yaptığı plaklarla, özellikle Orta Anadolu türkülerini ve bozlakları kayıt altına alan; 1960’lı yıllardan itibaren ise bizzat kendisinin yazdığı türküleri seslendiren ve sonrasında türküleri dilden dile gönülden gönüle ulaşan ,“Yaşayan İnsan Hazinesi” Neşet Ertaş’ı, Kartal Belediyesi vefatının 9. yıl dönümünde de unutmadı.Kartal Kitap Fuarı kapsamında yoğun bir katılımla gerçekleşen anma etkinliğini, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de fuar alanını dolduran kalabalık ile birlikte başından sonuna kadar takip etti.ANMA PROGRAMI DUYGU DOLU ANLARA SAHNE OLDU

Duygu yüklü anlara sahne olan anma programı, ilk olarak belgesel yapımcısı, Gazeteci ve Yazar Nebil Özgentürk’ün yapımı olan “Bozkırın Tezenesi: Neşet Ertaş” belgeselinin dev ekrana yansıtılması ile başladı. İzleyiciler, Neşet Ertaş’ın acı tatlı hatıralarla dolu hayatını gözlerini kırpmadan seyretti.İzleyicilerin zaman zaman gözyaşlarına hâkim olamadığı belgesel filminin ardından bu kez sanatçı Cem Çelebi’nin, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın: “Ahirim Sensin”, “Zahidem”, “Gönül Dağı”, “Bir Bakışta Yaktın Beni” gibi birçok türküsünü seslendirdi.

YORUM EKLE