Kayyum Cenap Aşçı istifa etti. THK şubeleri olağanüstü kongre istiyor

Yaklaşık 2 yıldır görevde olan THK Kayyım heyeti başkanı ve AKP'li eski bakan Cenap Aşçı görevini bırakmak için 9. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Aşçı'nın istifasının ardından THK Şubeleri olağanüstü kongre yapılmasını istiyor.

Kayyum Cenap Aşçı istifa etti. THK şubeleri olağanüstü kongre istiyor

Son dönemde orman yangınları nedeniyle çok tartışılan Türk Hava Kurumu’ndan istifa haberi geldi. Yaklaşık 2 yıl önce kurumu yönetmek üzere atanan Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti.

AKP’li eski Bakan Aşçı, geçtiğimiz hafta kurumda düzenlediği basın toplantısında 3 yılda yaşanan süreci özetleyen bir basın toplantısı yapmış adeta hesap vermişti. Aşçı, mevzuat gereği kendisini kayyum olarak atayan Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne görevini bırakmak için başvurdu. 

banner112
İstifanın ardından KRT TV'den Deniz Gez'e konuşan şube temsilcileri mahkemenin önünde üç farklı seçeneğin olduğuna dikkat çekti. Bunlardan ilkinin Cenap Aşçı'nın yerine yeni bir kayyım atanması olabileceğini, ikincisinin şubelerin de olduğu kayyum heyetine devredilebileceği ya da kongre sürecinin işletilebileceğini söyledi. 

'THK'NIN BÜTÜN ŞUBELERİ OLAĞANÜSTÜ KONGRE İSTİYOR'

Şube temsilcileri, 400'e yakın şubenin olağanüstü kongre ile tekrardan kongrede THK'ya yeni bir başkan seçebileceğini vurguladı. "Olağanüstü kongrede son genel kurula yapıldığı için şubelerin eski dengelerin değiştirilemeyeceği için seçilecek başkan tekrardan THK'nın içerisinden olur. Eğer olağan üstü kongre yapılmaz, olağan kongre süreci işletilirse bu süreç içerisinde şubelere yapılacak atamalarla dengeler değişebilir. Biz bütün şubeler olarak olağanüstü kongre istiyoruz. Eğer olağan üstü kongre yapılırsa Türk Hava Kurumu öz dinamikleri ile bu işin içinden çıkar" dedi.

(Deniz Gez)

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER