Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen evinden milyonlara seslendi: Karanlıkları aydınlığa çıkaracağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen evinde eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte kameraların karşısına geçti. Işıldaklarla aydınlatılan evinden milyonlara seslenen Kılıçdaroğlu, 'İmkansız görünen düşüncelerin zamanı gelmiştir. Devletler insanların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür' dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini 'Hiç merak etmeyin, karanlıkları aydınlığa çıkaracağız' ifadeleriyle noktaladı.

Kılıçdaroğlu, elektriği kesilen evinden milyonlara seslendi: Karanlıkları aydınlığa çıkaracağız

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bugün öğlen saatlerinde elektriği kesilen evinde, gece 21.00 sıralarında tüplü lüks lambasının ışığında, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

'FIRTINANIN TAM GÖZÜNDEYİZ'

Sevgili halkım. Merhaba. Evimize hoş geldiniz. Eşimle birlikte sizleri selamlıyoruz. Büyük bir toplumsal sarsıntının ortasındayız. Yani fırtınanın tam gözündeyiz. Saraylı eşkıya holdinglerin cepleri dolacak diye halkın elektrik gibi, gıda gibi temel hakları gasp edildi, bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bir bölümünü, beşli çeteye verdiler.

'CENGİZ HOLDİNG 8 YILDA 2,3 MİLYAR TL’LİK 37 ELEKTRİK İHALESİ ALMIŞ'

Mesela sadece birine bakalım. Cengiz Holding, 8 yılda kamudan tam 2 milyar 295 milyon 311 bin lira değerinde 37 ayrı elektrik enerjisi ihalesi almış. Adrese teslim, 37 ihale sonucu kazandığı milyarlarla halkın mutafına göz koymuş.

'İNSANLAR ÇOK ÖFKELİ'

Sevgili halkım. Cengiz gibiler paralarına para katarken, milyonlar faturalarını ödeyemeyecek hale getirildi bu ülkede. Aç gözlü çetelere insanlar çok öfkeli. Girdiğimiz bu çağın adı zaten öfke çağı. Dünya da aynı girdabın içinde. Tüm dünyada zengin azınlıklar, halkların sosyal, siyasi ve çevresel refahını baltalıyor. Temel insan hakları gasp ediliyor. Vatandaşlar alıyorlar, alıyorlar, alıyorlar. Servetine servet katıyorlar. Dünyanın en zengin 26 insanının serveti, dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit. Zaten zenginler daha zengin, yoksullar da daha yoksul hale getirildi. Bakınız bu zenginler servetlerinin yüzde birini bağışlasalar, dünyada okula gidemeyen tüm çocukların eğitim masrafları hem de sağlık hizmetlerinin tümü karşılanır.

'KAVGAM ADALETSİZ DÜZENLE'

Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyadaki tüm demokratların, adalet peşinde koşanların demokrasiyi savunanların da bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor, Zengin daha zengin, fakiri daha da fakirleştiren bu sistem artık miadını doldurdu. Neoliberalizm artık can çekişiyor. Hiç kimse olarak görülenlerin, sıradan insanların öfkesine yenilmek üzere neoliberalizm.

'İMKANSIZ GÖRÜNEN DÜŞÜNCELERİN ZAMANI GELMİŞTİR'

Onun için imkansız gibi görünen düşüncelerin, fikirlerin zamanı gelmiştir. Günümüzde devletler fakirleşen vatandaşın temel ihtiyaçlarını korumakla yükümlüdürler. Bu millete yatırımdır. 21. yüzyılda temel ihtiyaç harcamalarına masraf gözüyle bakılamaz, bakamazsınız. Halkın temel hakları da aç gözlü çetelere, holdinglere bırakılamaz. Faturalarını ödeyemeyecek kadar yoksullaşmış; işe, aşa, eğitime dahi adil bir şekilde ulaşamayan bir toplumdan refah çıkmaz. Dünyada da huzur olmaz.  

'BU BİR DİRENİŞTİR, SİZİN HAKKINIZI ARAMA MÜCADELESİDİR'

Sevgili halkım. Temel ihtiyaçlar karşılanırsa adalet, adalettir o zaman. Ancak o zaman ülkeler kalkınır, refah üretir. Devleti yönetenler, ülke zenginliğini hakkaniyetli dağıtmak zorundadırlar. İşte ben, bu açgözlü politikacıların yarattığı adaletsizliğe karşı karanlıktayım. 4 milyona yakın abonenin elektriği kesilmiş Türkiye’de. Onların sesi duyulsun diye bu yola girdim. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı da değildir. Bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem, ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir.

'BİR HAFTA BOYUNCA KARANLIKTA KALACAĞIZ'

banner112
Ama aynı zamanda dünyanın tüm demokratlarına da bir çağrıdır. Eşimle birlikte, bir hafta boylunca karalıkta kalacağız. Sevgili halkım. Adalet için bu ülkede kilometrelerce yol yürüdüm. Halkımın acısını yaşamak için şimdi karanlıkta oturacağım. Tereddüt ediyor muyum? Asla, asla. Ben ne ağzımda gümüş kaşıkla doğdum ne de sonradan saraylara yerleşip sefa içinde yaşadım. Bu dünyadaki tüm demokratlara sesleniyorum; onlar da samimiyse, adalete inanıyorlarsa eğer, halkları için gerektiğinde acı çekmeyi, eyleme geçmeyi bilsinler. Adaletsizliğe başkaldırmayı bilsinler.

'ZAMLARI DERHAL GERİ ÇEK'

Son olarak, Erdoğan’a buradan sesleniyorum. Elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yaptığın zamları derhal geri çek. Enerjide KDV’yi sıfırla. Toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin elektrik tüketimini enerji çekleri ile karşıla. Sevgili halkım, hiç kimse merak etmesin karanlıkları aydınlığa çıkaracağız. Azim ve kararlılıkla.

'İTTİFAKLA ÇÖZECEĞİZ'

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasının ardından evinin önünde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in “Faturayı ben ödeyeyim” teklifine, “Meral hanımla konuştum, asıl sıkıntıyı Selvi hanım çekecek, önemli değil, önemli olan elektriksiz kalan evlerde yaşanan dramı, 84 milyona duyurmak” cevabını verdi. CHP lideri, şunları söyledi:

Asıl önemli olan bu ülkede huzur içinde yaşanması. Kimsenin elektriği, doğalgazı kesilmesin. Ülkemizde ciddi sorunlar var. Millet İttifakı olarak beraber çözeceğiz. Ekonomi politikamızla, sosyal politikamızla, demokrasi anlayışımızla, halkı kucaklamakla, halkın sorunlarına kilitlenmekle, sağlıklı ve tutarlı çözümler üretmekle bütün dünyaya örnek olacağız.

'AİLELERE GİDECEĞİM'

Sayın Genel Başkanlar aradılar konuştum, sağ olsunlar. Elektriği kesilen 4 milyon insanın sesi olmak gerekiyordu. Bunun için bir farkındalık yapmak gerekiyordu. Bunu yaptık. Elektriği kesilen bazı aileleri de ayrıca ziyaret edeceğim. Acıyı yaşamak lazım. Ben elektrik parasını ödeyebilirim, gelirim zaten fazlasıyla yetiyor. Ama sorun geliri olmayan ya da düşük gelirli ailelerin yaşadıkları dram. Asıl sorun o. 4 milyon abone demek her evde iki üç kişi olsa 10-12 milyon insan elektriksiz. Vurgunu kim vurdu, beşli çete… Beşli çete en insafsız şekilde insanların boğazına yapışacak, parayı zorla alacak. Aslında elektrik zamları tam yansımadı. Şimdi bu rakamları açıklamıyorlar.

'KAMULAŞTIRILMALI'

Kamucu bir anlayışla yaklaşmak gerekiyor. Biz elektrik faturasını öderken yapacağı yatırımın bedelini, kârlarını, gelecekte yapacakları yatırımları, kayıp kaçak bedelini ödüyoruz. Elektrik dağıtım şirketleri sözleşmelerine göre yapacaklarını taahhüt ettikleri yatırımları yaptılar mı? Yapsalardı, Isparta elektriksiz kalmazdı günlerce. Sözleşmeler niye açıklanmıyor?

'ÜLKE YÖNETİLMİYOR'

Türkiye yönetilmiyor. Yönetme gücü olan bir iktidar geleceği planlar. Yarın sabah ne olacağını bırakın hükümeti, sanayici de işadamı da esnaf da vatandaş da bilmiyor. Sağlıklı işleyen bir demokraside iktidarlar bir gelecek planı yapar. Yarın sabah ne olacağını kimse bilmiyor. Halk daha ağır faturalarla karşılaşmasın diye sandığın bir an önce gelmesini istiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NA KOMŞUSUNDAN DESTEK

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra, destek için yanına gelerek elini tutan bir komşusu, “Tüm dualarım sizinle. Siz bir vatanseversiniz. Sizi bütün dünya alkışlayacak. Bütün kalbimiz sizinle” ifadeleriyle sevgi gösterisinde bulundu. Kılıçdaroğlu ise yaşlı kadına ‘sağ olun’ diyerek cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2022, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER