Kılıçdaroğlu’ndan ‘Nutuk’ çıkışı: Bahçeli ne yapacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’nde Ülkü Ocaklarının okullarda Nutuk dağıtmasına ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından izin verilmemesine sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Nutuk’ çıkışı: Bahçeli ne yapacak?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Beylikdüzü'nde katıldığı programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçddaroğlu’na Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde Ülkü Ocakları'nın okullarda Nutuk dağıtılmasına ilçe milli eğitim müdürlüğünce izin verilmemesi ile ilgili değerlendirmesi soruldu.

Kılıçdaroğlu “Yeni bir şey yaşıyoruz herhalde. Gazi Mustafa Kemal'in TBMM'de okuduğu ve kitap olarak basılan uzun yıllardır hala okunan, bundan sonraki kuşakların da okuyup ibret alacakları bir kitabı hangi gerekçeyle yasaklarlar? Bunlar akıllarını yitirdiler, öyle anlaşılıyor. Bu ülke bağımsızlık mücadelesi verdi. Nutuk Samsun'a çıkışla başlıyor, olayların bütün ayrıntıları anlatılıyor. Çocuklarımız kendi ülkelerinin bağımsızlığının nasıl sağlandığını bilmeyecek de neyi bilecekler? Nutuk'u hangi akılla, hangi mantıkla yasaklarlar?” diye konuştu.

BAHÇELİ NE YAPACAK?”

Kılıçdaroğlu, Nutuk dağıtmak isteyenlerin Ülkü Ocakları olduğunu hatırlatarak “Her halde bunun hesabını sayın Bahçeli'nin sorması lazım. O Nutuk'u dağıtan Ülkü Ocakları mensubu çocukların gözlerinde öpüyorum. Güzel bir şey yapmışlar. Dağıtmaya başlayın, dağıtın ben her türlü desteği size vereceğim. Ama önce sayın Bahçeli ne yapacak bunu merak ediyorum” dedi.

“GÖREVDEN ALINMASI GÜZEL AMA YETERLİ DEĞİL”

Kılıçdaroğlu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın, kendisine ve eşi Hasan Pekcan'a ait şirketten 9 milyon liralık dezenfektan aldığının ortaya çıkmasının ardından görevden alınması ile ilgili de şu değerlendirmede bulundu:

İstifa etmesi güzel, görevden alınması güzel ama yeterli değil. Gereğinin ayrıca yapılması lazım. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz. Biliyoruz hangi gerekçeyle görevden ayrıldığını, istifa ettiğini veya alındığını ama devletin uğradığı kaybın mutlaka telafi edilmesi lazım.

İşte o açıklamalar:

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmasında, siyasete yeni bir anlayış getirmek istediklerini belirtirken; Erdoğan'ın 'İstanbu'a ihanet ettik' sözlerini hatırlattı.  Kılıçdaroğlu, ''Bizim kitabımızda ihanet yoktur'' dedi.

Törende konuşan Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''YENİ BİR TARİH YAZIYORUZ''

-Yeni bir tarih yazıyoruz. Yeni bir anlayışı Türkiye'ye getirmek isiyoruz. Böbürlenen değil, vatandaşları arasında ayrım yapan değil. Hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşlara eşit hizmet götürmeyi amaçlıyor başkanlarımız. 

-23 Nisan'ı hepimizin kutluyoruz. Evet en büyük bayram. Çünkü egemenliği bir kişiden alıp halka verdik. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dedik. Ve umut. 23 Nisan'ın bayram ilan edilmesi umudun yeşermesi demektir. Çocuklarımızın geleceğine umutla bakmak demektir. Beraber yaşamak birlikte yaşamak demektir. 23 Nisan'ın temel felsefesi budur. İrfanı hür olsun diyoruz. Vicdanı hür olsun diyoruz. Adaletli olsun diyoruz. 

-Bu felsefe aslında 13. yüzyılda bu coğrafyaya gelenlerin felsefedir. Bu felsefeyi büyütmek gerekiyor. Bugün 23 parkımızı açıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız söyledi: Yeşilin en çok olduğu ilçemiz burası. 

-Biz destek vereceğiz, İstabullular destek vereceğiz. İstanbul'un yaşanılabilir bir şehir olması için uğraşacağız. 

''BİZİM KİTABIMIZDA İHANET YOKTUR''

-İstanbul'a ihanet ettik dediler. Bizim kitabımızda ihanet yoktur. Ağacında hakkı vardır, kuşun da hakkı vardır. O hakkı korumak hepimizin temel görevidir. Bir kenti beton ormanına döndürmek farklı bir anlayıştır, bir kenti yaşanılabilir bir kent haline getirmek başka bir anlayıştır. 

-Yeni bir siyaset anlayışını, belediyelerden başlayarak tüm Türkiye'ye yayacağız. Engellerden yana şikayet etmeyeceğiz, engelleri aşacağız. Bu ülkeyi kuranların önüne dünyanın engelleri konuldu, ama bütün o engelleri aştılar, bağımsız Türkiye'yi kurdular, parlamentoyu oluşturdular.

-İnsan zaten doğanın bir parçasıdır, oradan ayıramazsınız. Dolayısıyla doğanın yaşanılabilir olması lazım. Başkanlarımız kendi ilçelerinde yapıyorlar. Bütün belediye başkanlarımızı yürekten kutluyorum.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 16:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
YÜCE ATAM ATATÜRK ; ''Türklerin Vatanını İngilizlere teslim eden ! Türkler ayaklanınca da İngiliz savaş gemisine binip kaçan ! ''ORRROSPU ÇOCUĞUNA'' alçak demiş !''
YÜCE ATAM ATATÜRK ; ''Türklerin Vatanını İngilizlere teslim eden ! Türkler ayaklanınca da İngiliz savaş gemisine binip kaçan ! ''ORRROSPU ÇOCUĞUNA'' alçak demiş !'' - 3 hafta Önce

.

SIRADAKİ HABER