Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına ByLock kumpasında son perde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul'a FETÖ'den verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozulmuştu. Bir önceki duruşmada gizli tanık çelişkili ifadeler vermişti. Bugün görülen duruşmada da mahkemenin ByLock'a dair alınan iki bilirkişi raporundaki çelişki dikkat çekti. Ergenekon ve askeri kumpaslarını çökerten isimler arasında yer alan adli bilişim uzmanı Adli Bilişim Uzmanı Koray Peksayar da Gürsul lehine davaya rapor sundu.

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına ByLock kumpasında son perde

KRT WEB

FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi’ndeki yapılanmasına ilişkin davada “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 10 buçuk yıl hapis cezası verilen ve Yargıtay’ın bozma kararından sonra yeniden yargılanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul hakkında mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Gürsul’un, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapsini talep etmişti. Davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Gürsul davaya avukatları; Mustafa Karakaş ve Metehan Arısoy ile birlikte katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu bünyesindeki avukatlar da takip etti.

Bir önceki duruşmada gizli tanık çelişkili ifadelerde bulunurken, diğer tanık ise işkence altında ifade verdiğini belirterek, Gürsul'u tanımadığını söylemişti.

Duruşmada söz alan Gürsul'un avukatı; bir önceki duruşmada hazır bulunan gizli tanığın beyanlarının gerçeklerle uyuşmayan kurgu ve yalan beyanlar olduğunu vurgulayarak, dosyaya sunmuş oldukları resmi belge ile müvekkilinin o tarihlerde Ankara'da ailesi ile birlikte aynı evde yaşadığını ispat ettiklerini, gizli tanığın ifadelerinin gerçeklerle açık bir şekilde çeliştiğini belgelerle ortaya çıkardıklarını ifade etti.

Gürsul ise "30 Ocak 2015'te satın aldığım telefonumda 2014 yılında Bylock kullanıldı deniliyor" diyerek telefonun faturasını mahkemeye sunmuştu.

MAHKEMENİN KENDİ TALEP ETTİĞİ BİLİRKİŞİ RAPORLARINDA ÇELİŞKİ

Mahkeme kararıyla, Gürsul'un ByLock kullandığı iddiasına ilişkin 2 bilirkişi raporu sunuldu. İlk rapora itirazlar sonrasında sunulan ikinci rapor Fatih Gürsul'un lehineydi. İlk rapor ile ikinci rapor arasındaki çelişkiler dikkat çekmişti.

Fatih Gürsul

ERGENEKON VE ASKERİ KUMPASLARI ÇÖKERTEN BİLİŞİM UZMANI DA MAHKEMEYE MÜTALAA SUNDU

Ergenekon ve askeri kumpaslarda da öne çıkan, kumpasları çürüten ve 'mor beyin' skandalını ortaya çıkaran isimlerden olan Bilişim ve Adli Bilişim Uzmanı Koray Peksayar da dosyaya Gürsul lehine bir mütalaa sundu. Bu mütaalada Gürsul'un ByLock kullanıcısı olamayacağı net olarak ortaya konuldu.

ÇELİŞKİLERİ GİDERECEK RAPOR TALEBİNE RED

Mahkeme heyeti kendi başvurdukları bilirkişi raporlarının birbiri ile çelişmesine rağmen Gürsul ve avukatlarının dosyanın çelişkilerini giderecek bir adli bilişim uzmanına gönderilerek son kez rapor alınması talebini reddetti.

Mahkeme karar vermek üzere duruşmayı 8 Haziran'a erteledi. Gürsul'un yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verildi.

Gürsul duruşmadaki savunmasında şunları söyledi:

Akademisyen iken yaptığım araştırmalar ile Sayın Genel Başkanımızın dikkatini çektim. Ardından Genel Başkanımızın bizzat kendisi bana danışmanlık teklif etti . Ve bunu resmi yazı ile İstanbul Üniversitesine bildirdi. Şunu belirtmemde fayda var. Yasada öğretim üyelerine bir ayrıcalık tanınmıştır. 2547 sayılı yükseköğretim kanunun 59. Maddesine göre bir öğretim üyesi siyasi partide her türlü kademede görev alabilir. Nitekim benim başdanışman olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atanma yazım buradadır. Yine, İstanbul Üniversitesinin 2547 sayılı yükseköğretim kanunun 59. Maddesine göre benim görevlendirme oluruma ilişkin yazı buradadır. Ve Mahkemeye de sunmuş durumdayım. Yine Parti Genel Merkezimizin yazısına göre Kamu Kurumunda çalışıp YÖK’ün 59. Maddesine göre görevlendirilen başdanışmanlara ücret ödenmemektedir” yazısı da buradadır. Benimde amacım Milletvekili olmak olduğu için her hangi bir ücret beklemeden partime olabildiğince destek verdim.

Az önce bahsettiğim çalışmalar çerçevesinde Sayın Genel Başkan beni Elazığ ili 1. Sıra Milletvekili adayı yapmıştır. Sayın Genel Başkan milletvekili adaylığı için yerel TV'lerde oynayan reklam filmimde yer almıştır. 40 yıldır CHP’nin milletvekili çıkaramadığı bir yerde o kadar etkin bir kampanya yürüttüm ki, nitekim bir sonraki seçimlerde Elazığ’dan aday olmak partililerimiz için popüler hale gelmiştir. Ve benim adaylığımdan sonraki seçimlerde Elazığ 1 CHP milletvekili çıkarmıştır.

Yukarıda özetleyeceğim üzere hayatım herkesin göz önünde gerçekleştir. Partim CHP ile danışmanlık ilişkim yasal ve hukuki bağlamda olmuştur. Danışmanlığım boyunca Mitinglerde saha araştırmaları yaptım. Milletvekili olma amacım doğrultusunda tüm bunları herhangi bir ücret almadan gerçekleştirdim. Sayın Genel Başkan tarafından yapılan danışmanlık atama yazım, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünün 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunun 59. Maddesine göre CHP Genel Başkan Başdanışmanlığına görevlendirme olurum ve ve ilgili madde gereği atanan Başdanışmanların ücret almadığına ilişkin yazılar mahkeme heyetine sunulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER